Systémové hodnocení kvality hospicové péče
Vytváříme nástroj pro standardizované hodnocení kvality hospicové péče.
Společně s rozvojem a profesionalizací hospicové a paliativní péče roste také potřeba sledovat kvalitu poskytovaných služeb a péče. Hospice v České republice však dosud nedisponují systémovým nástrojem pro měření efektu a kvality své péče. Záměrem tohoto projektu je takový standardizovaný nástroj připravit, otestovat a nastavit jeho použití v praxi, to vše v úzké spolupráci se zástupci poskytovatelů hospicové péče. Projekt je realizován díky Nadaci Komerční banky, a.s. - Jistota.
Proč měřit kvalitu služeb a péče?
I v paliativní péči platí, že kvalita života pacientů a jejich blízkých je úzce spjata s kvalitou poskytované péče. Aby se paliativní péče mohla zlepšovat všude tam, kde je to potřeba, musí se kontinuálně sledovat a vyhodnocovat. Význam měření kvality paliativní péče potvrzují i četné projekty realizované v zahraniční, které se tímto tématem již mnoho let zabývají ať už na teoretické, nebo na praktické úrovni (např. National Palliative Care Registry, Measuring What Matters, CAHPS® Hospice Survey.)
Sami poskytovatelé paliativní péče v ČR si dnes uvědomují nedostatek objektivních dat, která by jim sloužila nejen jako užitečná zpětná vazba o poskytovaných službách a péči, ale mohla by být využívána i ke komunikaci s partnery, s institucemi či s veřejností. Výstupy systémového hodnocení kvality hospicové a paliativní péče by v neposlední řadě mohly podpořit celkové zvyšování kvality služeb v oblasti paliativní péče a integraci hospicové a paliativní péče do zdravotního systému.
Projekt postavený na spolupráci a konsenzu
Pro úspěch projektu je nezbytné, aby vytváření a následná implementace jednotné metodiky pro hodnocení kvality hospicové péče byla postavena na spolupráci se samotnými uživateli, tj. domácími a lůžkovými hospici. Do přípravy a pilotování metodiky jsou zapojeni čtyři poskytovatelé hospicové paliativní péče: Cesta domů, Domácí hospic Vysočina, Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech a Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích.

Zástupci hospiců v průběhu projektu přinášejí reflexi svých potřeb a reálných možností sběru dat, expertní vhled, hodnocení vytvářené metodiky a průběžnou zpětnou vazbu při zavádění metodiky do hospicové praxe. Centrum paliativní péče zaštiťuje přípravu jednotné metodiky po teoretické, odborné a analytické stránce. Zastává roli koordinátora a garanta projektu. Zapojeným organizacím zajistí transparentní a nezávislou analýzu a interpretaci získaných dat jak na úrovni jednotlivých hospiců, tak na úrovni celku.
Realizace projektu
Jedná se o tříletý projekt, jehož jednotlivé fáze na sebe vzájemně navazují. V prvním roce projektu bude vytvořena metodika hodnocení kvality hospicové péče ve spolupráci se zástupci hospiců. Metodika se bude skládat ze dvou komponent: dotazníkového šetření mezi pozůstalými a sady ukazatelů kvality.
V průběhu druhého roku bude ve spolupracujících hospicích probíhat pilotní zavádění metodiky spojené se sběrem dat. Tomu bude v jednotlivých hospicích předcházet představení standardizovaných nástrojů a zaškolení kontaktních osob. Během druhé fáze bude CPP připravovat první vlnu reportů a analýz pro hospice i celkovou souhrnnou zprávu o kvalitě péče v hospicích.
V poslední fázi projektu bude sestavena pracovní skupina z expertů a zástupců hospiců, která bude vypořádávat připomínky a zpětnou vazbu na první vlnu sběru dat a případně navrhne úpravy metodiky. Dílčí cíl pro pracovní skupinu bude úprava metodiky pro její využití mimo hospicové prostředí, zejména s ohledem na potřeby a možnosti nemocničních týmů.
Výsledky projektu
Všechna data a výsledky jsme pro Vás shrnuli do článku Trendy v české hospicové péči. Najdete je také níže ke stažení v přehledné závěrečné zprávě.
Ke stažení
O projektu
- Název
- Systémové hodnocení kvality paliativní péče
- Partner
- Nadace Komerční banky a. s. - Jistota
- Realizace
- březen 2019 – březen 2022
- Zapojené hospice
- Cesta domů, Hospic sv. Štěpána, Hospic Dobrého Pastýře, Domácí hospic Vysočina, domácí Hospic svaté Anežky v Červeném Kostelci, Městský domácí hospic v Brně, mobilní hospic Neste sami v Olomouci
Pokud hledáte partnera, odborného garanta či konzultanta pro projekt v oblasti paliativní péče, neváhejte se ozvat.
Zobrazit nabídku služebOstatní projekty
- Řekni mi
Konverzační karetní hra pro život a dobré umírání.
- Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Výjezdy záchranky k terminálně nemocným - mohlo by to být i jinak?
- Pilotní projekt - Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Hledáme a ověřujeme způsoby, jak zavádět paliativní přístup do praxe operačního střediska i výjezdových skupin.
- Paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory
Zavádíme paliativní péči do domovů pro seniory.
- Implementace programu Serious Illness Care Programme do českých nemocnic
Pro situace, kdy lékaři potřebují hovořit s pacientem o jeho onemocnění a cílech péče, byl ve Spojených státech vytvořen protokol SICP (Serious Illness Care Programme), jehož cílem je tyto konverzace usnadnit. Centrum paliativní péče implementuje tento nástroj do českého prostředí.
- Sdílené rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním z pohledu jejich rodičů a poskytovatelů zdravotní péče
Doktorandská studie zaměřená na identifikaci komplexních procesů, které ovlivňují rodiče a lékaře při rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním.
- Současný stav a možnosti rozvoje perinatální paliativní péče v ČR
Mapujeme současnou situaci v oblasti perinatální paliativní péče v ČR, včetně identifikace překážek v dalším rozvoji této oblasti.
- Výzkumné priority perinatální paliativní péče
Zjišťujeme priority pro výzkum v oblasti perinatální paliativní péče.
- Komunikace závažných zpráv v podmínkách pandemie
Mapujeme sdělování nepříznivých zpráv během pandemie a připravujeme doporučení.
- Průvodce budoucí péčí
Připravili jsme dokument, který nabízí strukturu pro vedení a dokumentaci rozhovoru o cílech péče v závěru života.
- Reflexe péče o umírající v době pandemie - mezinárodní projekt iLIVE
Mapujeme dopady pandemie covid-19 na péči o umírající pacienty.
- Zajištění komunikace umírajících pacientů v karanténě s jejich blízkými
Centrum paliativní péče během jarní vlny pandemie (duben - srpen 2020) spustilo pilotní projekt, který měl za cíl zmapovat využití tabletů a online aplikací u paliativních pacientů v naší zemi.
- My Support Study
Podíleli jsme se na mezinárodní implementační studii v domovech pro seniory.
- Stronger Roots
V projektu Stronger roots budujeme naši základu podporovatelů a zároveň posilujeme vlastní kořeny, abychom jako tým a organizace byli ještě silnější a stabilnější.
- Spolu až do konce 2019 – 2021
Jsme odbornými garanty projektu zavádění paliativní péče do českých nemocnic.
- Poskytování dětské paliativní péče v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost a v dětských lůžkových zařízeních
Analýza postojů a informovanosti lékařů v oblasti dětské paliativní péče a jejich zkušeností s poskytováním dětské paliativní péče na jejich pracovišti.
- Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha
Na základě požadavku Magistrátu hlavního města Praha jsme vypracovali analýzu dostupnosti paliativní péče v hlavním městě Praha.
- Spolu až do konce 2016 - 2020
Koordinujeme jedinečný projekt zavádějící paliativní péči do českých nemocnic.
- Studie IMPAC
Výzkumná studie podpořená GAČR zabývající se prognostickým uvědomováním u nevyléčitelně nemocných pacientů. IMPAC = Integrative model of prognostic awareness in patients with advanced cancer
- Konec dobrý, všechno dobré
Připravili jsme unikátní kampaň zaměřenou na studenty lékařských fakult.
- Paliativní praktik
Projekt na podporu kompetencí praktických lékařů v péči o pacienty v závěru života.
- Analýza dostupnosti paliativní péče v Praze 10
Praha 10 nás požádala o zmapování stavu paliativní péče na svém území.
- Rozvoj charitní domácí hospicové péče
Projekt podpořený NF AVAST zaměřený na podporu rozvoje charitní domácí hospicové péče.
- Standardizace dotazníku IPOS
Výzkumný projekt na standardizaci nástroje pro měření kvality života IPOS
- Studie Potřeby dětí
Studie mapující potřeby rodin pečujících o děti s život limitujícím nebo s život ohrožujícím onemocněním s ohledem na specifičnost českého prostředí
- Organizace MSPP v Evropě
Centrum paliativní péče zpracovalo v roce 2015 studii porovnávající organizační zajištění mobilní specializované paliativní péče v různých zemích Evropy.