Společně s rozvojem a profesionalizací hospicové a paliativní péče roste také potřeba sledovat kvalitu poskytovaných služeb a péče. Hospice v České republice však dosud nedisponují systémovým nástrojem pro měření efektu a kvality své péče. Záměrem tohoto projektu je takový standardizovaný nástroj připravit, otestovat a nastavit jeho použití v praxi, to vše v úzké spolupráci se zástupci poskytovatelů hospicové péče. Projekt je realizován díky Nadaci Komerční banky, a.s. - Jistota.
Proč měřit kvalitu služeb a péče?
I v paliativní péči platí, že kvalita života pacientů a jejich blízkých je úzce spjata s kvalitou poskytované péče. Aby se paliativní péče mohla zlepšovat všude tam, kde je to potřeba, musí se kontinuálně sledovat a vyhodnocovat. Význam měření kvality paliativní péče potvrzují i četné projekty realizované v zahraniční, které se tímto tématem již mnoho let zabývají ať už na teoretické, nebo na praktické úrovni (např. National Palliative Care Registry, Measuring What Matters, CAHPS® Hospice Survey.)
Sami poskytovatelé paliativní péče v ČR si dnes uvědomují nedostatek objektivních dat, která by jim sloužila nejen jako užitečná zpětná vazba o poskytovaných službách a péči, ale mohla by být využívána i ke komunikaci s partnery, s institucemi či s veřejností. Výstupy systémového hodnocení kvality hospicové a paliativní péče by v neposlední řadě mohly podpořit celkové zvyšování kvality služeb v oblasti paliativní péče a integraci hospicové a paliativní péče do zdravotního systému.
Projekt postavený na spolupráci a konsenzu
Pro úspěch projektu je nezbytné, aby vytváření a následná implementace jednotné metodiky pro hodnocení kvality hospicové péče byla postavena na spolupráci se samotnými uživateli, tj. domácími a lůžkovými hospici. Do přípravy a pilotování metodiky jsou zapojeni čtyři poskytovatelé hospicové paliativní péče: Cesta domů, Domácí hospic Vysočina, Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech a Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích.
Zástupci hospiců v průběhu projektu přinášejí reflexi svých potřeb a reálných možností sběru dat, expertní vhled, hodnocení vytvářené metodiky a průběžnou zpětnou vazbu při zavádění metodiky do hospicové praxe. Centrum paliativní péče zaštiťuje přípravu jednotné metodiky po teoretické, odborné a analytické stránce. Zastává roli koordinátora a garanta projektu. Zapojeným organizacím zajistí transparentní a nezávislou analýzu a interpretaci získaných dat jak na úrovni jednotlivých hospiců, tak na úrovni celku.
