Archiv aktualit

O konci života by se mělo víc mluvit, ukázal nejnovější průzkum veřejného mínění

4/17/2024

Centrum paliativní péče ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK zrealizovalo před koncem uplynulého roku průzkum veřejného mínění zaměřený na témata týkající se konce života a paliativní péči. 82 % respondentů v něm uvedlo, že se dnes o konci života nemluví dostatečně. Pouhých 30 % lidí ví, co je paliativní péče.

Životní rozhodnutí mě baví, říká Martin Loučka. Post ředitele Centra paliativní péče předal Janu Blinkovi

3/20/2024

Martin Loučka, zakladatel a téměř 10 let také ředitel Centra paliativní péče, předal v březnu vedení svému nástupci. Tím je Jan Blinka, dřívější programový manažer České rozvojové agentury a vedoucí mise Charity Česká republika v Gruzii. „Chci, aby Centrum zůstalo aktivním hráčem na poli paliativní péče, a to nejen české, ale i evropské. Jako nezávislý subjekt má skvělou pozici, z níž může iniciovat systémové změny. Jsem otevřený jednání s různými aktéry v oblasti paliativy, abychom maximálně podpořili zvyšování kvality péče i její dostupnosti všem, kteří ji potřebují,” říká. Martin Loučka členem týmu Centra paliativní péče zůstává, a to jako seniorní konzultant, jenž se bude i nadále podílet na odborném směřování organizace.

400 sester, Eva Pavlová a slzy dojetí na pódiu: jaká byla první konference Sestry v paliativní péči?

3/4/2024

400 zdravotních sester a zástupců dalších profesí, které mají k jejich práci blízko, se v únoru sešlo na konferenci Sestry v paliativní péči v Kongresovém centru Olšanka v Praze. Šlo o první podobné setkání věnované právě sestrám. Profesi, která v paliativní péči zastává nezastupitelnou roli. První ročník jen potvrdill, že prostor, v němž sestry mohly diskutovat úskalí a výzvy své práce, zlepšovat své dovednosti a především sdílet zkušenosti s mnoha dalšími kolegyněmi, byl skutečně potřeba.

Sdílené rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním v Palliative Medicine

12/11/2023

Výstup z doktorandské práce Mgr. Kristýny Polákové, která je zaměřena na identifikaci komplexních procesů, které ovlivňují rodiče a lékaře při rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním, vyšel v časopise Palliative Medicine.

Současný stav a možnosti rozvoje perinatální paliativní péče v České republice

12/6/2023

Přinášíme závěrečnou zprávu projektu, v rámci kterého jsme mapovali současnou situaci v oblasti perinatální paliativní péče v ČR, včetně identifikace překážek v dalším rozvoji této oblasti.