SLUŽBA

Zavádění paliativního přístupu do pobytových sociálních služeb - mentoringová podpora

Pomůžeme vám poznatky o paliativní péči a přístupu zavést skutečně do praxe ve vaší organizaci. V rámci mentoringu vás provedeme průběhem zavádění paliativního přístupu, usnadníme procesy a nabídneme praktické zkušenosti z jiných zařízení.

Chcete praktikovat v organizaci paliativní přístup, ale nevíte, kde začít?

Úspěch takového záměru stojí na komplexní práci s celou organizací - ukazují to zahraniční data, stejně jako naše zkušenosti se zaváděním paliativní péče v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem. Jeden nebo dva motivovaní pracovníci ani jednorázové školení nezajistí dostatečnou proměnu organizační kultury, která je ve většině organizací potřeba.

Adekvátní specifické vzdělání personálu je nezbytnou podmínkou, naše nabídka mentoringové podpory však reaguje na otázku, která často přichází po ukončení vzdělávání: “Co teď? Jak začít naučené implementovat do praxe?”Opravdová změna se nestane přes noc. Vyžaduje rozhodnutí organizace se opravdu postavit tématu čelem a pracovat na něm.Naše mentoringová podpora je založena na zkušenostech s doprovázením několika desítek organizací v rámci programu nadačního fondu Abakus, který jsme realizovali společně s Domovem Sue Ryder, a desítek dalších domovů, kde jsme pořádali vzdělávací akce. Naše mentorky jsou zkušené odbornice v oblasti sociálních služeb a mají samy zkušenost s podporou nebo zaváděním paliativní péče do prostředí domovů

V rámci mentoringu se budeme věnovat mimo jiné následujícím tématům:

Jak nastavit roli koordinátora paliativní péče v zařízení?
Jak nastavit procesy pro efektivní plánování péče v závěru života?
Jak má vypadat dobrá metodika pro zajištění paliativní péče v domově a potřebujeme ji vůbec?
Jak nastavit spolupráci s poskytovateli specializované paliativní péče?
Co můžeme chtít od praktického lékaře a jak jej motivovat pro paliativní péči?
Kdy a jak o paliativní péči mluvit s klienty a jejich rodinami?
Jak pracovat s personálem, aby paliativní péči vnímali jako důležitou a obohacující součást své práce? Jak se starat o personál, aby z práce nevyhořel?

Jak mentoring probíhá - co všechno můžete očekávat?

  • Na začátku spolupráce mentor s organizací vytváří akční plán, který vychází z analýzy potřeb domova a obsahuje konkrétní cíle a milníky, ke kterým bude chtít organizace dojít.
  • Spolupráce s mentorem probíhá formou osobních a online setkání podle dohody a potřeb organizace.
  • Základní balíček obsahuje 30 hodin přímé mentorské podpory, které organizace může vyčerpat během 1 roku. Další podpora nad rámec 30 hodin je na domluvě mezi mentorem a organizací a měla by primárně vycházet z vyhodnocení cílů akčního plánu.
  • Součástí podpory je také poskytnutí metodických materiálů Centra paliativní péče (Průvodce budoucí péče, Desatero paliativní péče pro praktické lékaře a další) a pomoc s jejich zavedením do praxe a propojení na další odborníky a pracoviště, od kterých je možné čerpat inspiraci skrze stáže a sdílení dobré praxe

Primární role mentora není v tom být vševědoucím expertem na paliativní péči, ale v doprovázení organizace a podpoře celého týmu při zavádění potřebných změn. 

Co je to mentoring?

„Úkolem mentora je sdílet své zkušenosti, radit a vést“

Mentoringovou podporu má v programu na starosti tým mentorek. Mentorka zastává roli jakéhosi průvodce, cílem je doprovodit váš tým organizace po dobu programu tak, abyste dosáhli cílů, které chcete naplnit. Mentorka je také ta, kdo společně s organizací monitoruje průběh zavádění paliativního přístupu, usnadňuje procesy, nabízí praktické zkušenosti. Povaha role mentora je spíše manažerská a facilitační, blíží se spíše konzultantovi než metodikovi. 

Kolik to stojí?

Základní balíček mentoringové podpory stojí 100 000 Kč vč. DPH a zahrnuje veškeré náklady CPP a práci mentora. Úvodní konzultace, na které se dohodnou podrobnosti spolupráce mezi mentorkou a domovem, je bezplatná. Platbu je možné rozdělit do více splátek.

Mentorský tým

Mgr. Lucie Vísnerová - hlavní mentorka

Vystudovala sociální práci a andragogiku, od roku 2005 se pohybuje v sociálních službách, od roku 2015 jako ředitelka domova pro seniory. Má rozsáhlé zkušenosti se zaváděním procesů v sociálních službách, od roku 2017 se věnuje integraci paliativní péče v prostředí pobytových služeb. S Centrem paliativní péče spolupracovala na několika projektech, které se týkaly rozvoje paliativních kompetencí u personálu domovů, aktuálně se věnuje také síťování v rámci krajských organizací.

Mgr. Martina Primaková, MBA

Vystudovala obor Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory a poté Andragogiku. V sociálních službách začínala jako pracovnice v přímé péči u lidí se zdravotním postižením a od roku 2015 se věnuje práci se seniory. Je ředitelka domova pro seniory, od roku 2020 působí v roli koordinátorky paliativní péče a podílí se na implementaci a rozvoji paliativní péče.

Bc. Martina Janatková, DiS.

Všeobecná sestra se specializací v oboru psychiatrie. 18 let působila na pozici vrchní sestry domova pro seniory a stála v roce 2004 u začátku poskytování paliativní péče v DPS, nyní je zástupkyní ředitele. Paliativní péči se intenzivně věnuje téměř 20 let, a to nejen v domovech pro seniory, ale i jako lektorka a mentorka v rámci několika projektů se zaměřením na poskytování kvalitní paliativní péče v terénním prostředí a v domovech pro seniory. Je absolventkou terapeutických výcviků v systematických konstelacích a práci s traumatem. 

Bc. Jana Zoufalá

Všeobecná sestra a od roku 2001 pracuje jako vrchní sestra v Ústřední vojenské nemocnice Praha, nejprve na Oddělení následné péče, později v Domově Vlčí mák. Její doménou je péče o seniory. Od roku 2001 má zkušenosti s poskytování koordinované dlouhodobé péče, má vybudovaný multidisciplinární tým. Věnuje se čtvrtým rokem mentoringu v zavádění paliativní péče v domovech pro seniory.

O projektu

Pokud hledáte partnera, odborného garanta či konzultanta pro projekt v oblasti paliativní péče, neváhejte se ozvat.

Ostatní projekty