ROZVOJOVÝ PROJEKT

Paliativní péče na lůžkách dlouhodobé a následné péče

Zavádíme paliativní péči do zařízení s lůžky dlouhodobé a následné péče.

Na lůžkách dlouhodobé a následné péče (dříve označovaných jako LDN) každý rok umírá až 15 % lidí. Zatímco zdravotně-sociální systém s nimi počítá jako s optimání variantou v závěru života, podle průzkumu jde o místo, kde by naprostá většina lidí umírat nechtěla. Ve spolupráci s nadačním fondem Abakus startujeme nový program, který má ambici zásadně zlepšit podmínky pro poskytování dobré paliativní péče na odděleních následné a dlouhodobé péče. Aby konec života v těchto zařízeních mohl proběhnout důstojně, s ohledem na potřeby a přání každého pacienta.

Lůžka dlouhodobé a následné péče představují zhruba třetinu lůžkového nemocničního fondu v našem zdravotním systému. Někdy mají podobu oddělení následné péče, někdy jsou to samostatná lůžková zařízení poskytující výhradně tento typ péče, dříve označované jako „léčebny dlouhodobě nemocných“. 

LDN - nejhorší varianta pro konec života?

Velká část pacientů v závěru života odchází z nemocnic právě přes oddělení následné péče, kde mohou být pacienti hospitalizovaní až 3 měsíce po překladu z akutního lůžka. Zároveň se na těchto odděleních odehrává minimálně 10 –15 % všech úmrtí, v roce 2023 se jednalo o 12 514 očekávatelných úmrtí (pro srovnání – ve všech hospicích dohromady zemřelo 3 663 pacientů)*.

Takzvané LDN jsou přitom v průzkumech veřejného mínění opakovaně nejméně preferovaným místem, kde by chtěli lidé v závěru života být. Obecně mají tato zařízení problematickou pověst, odvíjející se často od nedostatku personálu a kapacity pro individualizovaný přístup k pacientům, který stojí v epicentru paliativního přístupu. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou přitom jednou z optimálních (žádoucích) trajektorií pro pacienty v závěru života, kteří nemohou z nejrůznějších důvodů umírat doma*.

V posledních letech se podařilo rozpohybovat nemocniční paliativní péči a vznik konziliárních paliativních týmů, tento model však pro pracoviště následné péče nelze zcela využít. Provozní podmínky a možnosti oddělení následné péče se v mnohém více podobají pobytovým sociálním službám pro seniory, které také poskytují dlouhodobou péči, zdravotní péče stojí převážně na zdravotních sestrách, a je zde větší prostor pro rozhovory o cílech péče, formulaci hodnot pacienta a tvorbu plánu péče.

Nový projekt má mít dopad na více než polovinu zařízení

Ve spolupráci s nadačním fondem Abakus a díky dlouhodobým zkušenostem, které jsme získali v rámci programů zavádění přístupů paliativní péče v nemocnicích a domovech pro seniory, nyní začínáme nový 3letý program. Ten má ambici zásadně zlepšit podmínky pro poskytování paliativní péče na odděleních následné a dlouhodobé péče.

V rámci programu zapojíme 15 zařízení, které poskytují následnou péči, a podpoříme je prostřednictvím nově připravené metodiky, vzdělávání všech zaměstnanců či pomocí vytvoření role koordinátora paliativy k zavedení paliativních přístupů na jejich pracovištích.

Celý program má několik fází:

I. rok 2025 - vytvoříme pracovní skupinu expertů a expertek, která připraví metodiku implementace a proběhne výběr zařízení vhodných k implementaci.

II. rok 2026 - ve vybraných zařízeních bude metodika implementována a ta následně budou schopna získané know how předávat dalším organizacím.

III. rok 2027 - bude zajištěno škálování s plánovaným dopadem nejméně v polovině zařízení v ČR.

Dobrý konec života jde ruku v ruce s efektivnějším využitím zdrojů

Hlavním cílem programu je zlepšení kvality života pacientů v zařízeních poskytující dlouhodobou a následnou péči. Díky novým metodickým postupům půjde o řešení dlouhodobě udržitelné bez externího financování. Zároveň program sleduje i cíle přímo vedoucí k lepší efektivitě zdravotního systému:

  • snížení počtu rehospitalizací na akutním lůžku u pacientů v závěru života,
  • zkrácení doby hospitalizace na akutním lůžku u pacientů v závěru života,
  • zvýšení počtu překladů z následné do hospicové péče.

V roce 2022 představovala dlouhodobá péče třetí nejvyšší položku z hlediska nákladů na zdravotní péči ve výši 76 mld. Kč (v roce 2012 to bylo 35,3 mld. Kč). Projekt má potenciál snížit nebo přinejmenším zefektivnit čerpání nákladů v této oblasti. Pacienti v závěru života totiž mohou být nasměrováni na nákladově příznivější a zároveň jejich hodnotám více odpovídající trajektorii.

Program vznikl za podpory nadačního fondu Abakus. 

Pozn. V textu pro jednoduchost používáme termíny následná a dlouhodobá péče zaměnitelně, i když se jedná o dvě odlišné zdravotní služby (odbornost 0024 a 005). Záměr projektu zahrnuje obě tyto odbornosti stejnou měrou.

* Zdroj: Dušek L (2024) Strategické analýzy potřeb rezortu zdravotnictví – infrastruktura a optimalizace kapacit. Přednáška na XV. konferenci České společnosti paliativní medicíny, 4. 10. 2024, Olomouc.

O projektu
Název
Paliativní péče na lůžkách dlouhodobé a následné péče
Realizace
2025 - 2027
Finanční podpora
nadační fond Abakus

Pokud hledáte partnera, odborného garanta či konzultanta pro projekt v oblasti paliativní péče, neváhejte se ozvat.

Ostatní projekty