Navazujeme spolupráci s Nadačním fondem AVAST
Nadační fond AVAST podpořil vznik Centra paliativní péče částkou 1 000 000 Kč z programu Spolu až do konce.
Provádíme vlastní výzkumy, jejichž výsledky jsou podkladem pro systémové a legislativní opatření umožňující zlepšovat péči o umírající pacienty. Informace, které poskytujeme profesionálům ze státní, nestátní i komerční sféry umožňují lepší komunikaci a rozhodování odborné i laické veřejnosti v oblastech spojených s koncem života.
Nadační fond AVAST podpořil vznik Centra paliativní péče částkou 1 000 000 Kč z programu Spolu až do konce.
Na sympozium byla představena činnost Centa, plány do budoucna a vystoupila řada čestných hostů (Sheila Payne, Claudia Bausewein, Ondřej Sláma).
S podporou Nadace Jistota Komerční Banky spuštíme první ročník kampaně Konec dobrý, všechno dobré.
Ve spolupráci s Cestou Domů jsme připravujeme výstavu o paliativní péči, která byla instalována v prostorách Senátu České republiky.
Stáváme se odborným partnerem NF Avast v programu rozvíjejícím paliativní péči v nemocnicích. Pomáháme s nastavením programu, výběrem nemocnic, vytváříme zázemí a doprovodný program pro podpořené nemocnice.
Od Grantové agentury ČR získáváme finance na tříletý výzkumný projekt zaměřený na prognostické uvědomování pacientů s nevyléčitelným onemocněním.
Pro MČ Praha 10 realizujeme studii analyzující potřebu paliativní péče na Praze 10 a možnosti jejího zajištění.
Hlavní řečnicí na závěrečné konferenci v Anežském klášteře v Praze je prof. Claudia Bausewein, ředitelka Interdisciplinárního centra paliativní medicíny Ludwig-Maxmilians Univerzity v Mnichově.
Ve spolupráci se Sekcí dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP zpracováváme studii o potřebách dětí s život limitujícím nebo život ohrožujícím onemocněním a jejich rodin.
Spouštíme projekt na tvorbu jednotné metodiky k hodnocení kvality života a symptomové zátěže pacientů na konci života.
Začínáme s realizací projektu, jehož cílem je podpořit paliativní péči v ambulanci praktických lékařů.
Tři členové našeho týmu - Viera Ivanovová, Kristýna Poláková a Adam Houska se stávají stipendisty podpořenými Nadačním fondem Avast.
Ředitel Martin Loučka získává cenu za přínos zkvalitňování paliativní péče v České republice.
Pro magistrát Hlavního města Praha vypracováváme analýzu zaměřenou na poskytování paliativní péče v hlavním městě.
Zajišťujeme odborný program slavnostního zakončení programu Spolu až do konce, hlavním řečníkem je James Tulsky, ředitel Centra paliativní péče na Harvard Medical School.
Ve spolupráci s MČ Praha 10 pořádáme celodenní setkání organizací a jednotlivců, kteří se věnují sociální či zdravotní péči o paliativní pacienty a jejich rodiny.
Zahajujeme devítidílný cyklus přednášek konajících se v různých městech ČR, na kterých stipendisté programu Nadačního fondu Avast představují svou práci.
Jsme jedním z partnerů mezinárodní implementační studie The Family Carer Decision Support.
Na konferenci v Berlíně prezentujeme výsledky dotazníkového šetření studie IMPAC formou 2 přednášek a 3 posterů.
Zahajujeme výzkum s cílem zmapovat a kvantifikovat výjezdy zdravotnické záchranné služby k pacientům, kteří jsou převáženi do nemocnice k terminální hospitalizaci.
Vypracováváme studii zaměřenou na poskytování dětské paliativní péče v ordinacích praktických lékařů pro děti dorost a lůžkových zařízeních v ČR.
Společně s domovem Sue Ryder se stáváme odbornými garanty dvouletého programu pro rozvoj paliativní péče v domovech pro seniory, kterého se účastní 15 organizací z celé České republiky. Finančním partnerem projektu je nadační fond Abakus.
Získáváme grant projektu Open Society Fund zaměřený na rozvoj a budování našich přímých a nepřímých podporovatelů.
Projekt má za cíl zmapovat využití tabletů a online aplikací při zajištění komunikace umírajících pacientů v karanténě s jejich blízkými.
Spouštíme hithitovou kampaň, abychom mohli vyrobit prvních 500 kusů komunikační karetní hry Řekni mi.
V rámci kampaně na podporu výroby komunikační karetní hry vydáváme sérii devíti podcastů s názvem Řekni mi. Rozhovory vedeme s odborníky na paliativní péči, ale také na právo a filozofii.
Ve dvouletém programu se naše výzkumná pracovnice bude věnovat svým individuálním vzdělávacím plánům a přípravě projektů v zájmu podpory paliativní péče v oblastech, kde ještě není rozvinutá.
Pořádáme mezinárodní sympozium, které nabízí odborníkům pracujícím na pomezí mezi záchrannou a paliativní péčí příležitost k výměně zkušeností.
Vytvořili a otestovali jsme nástroj pro dokumentaci hodnot a preferencí klienta, který pomáhá správnému plánování péče v závěru života.
Na setkáních v Praze a Olomouci jsme proškolili koordinátory z celé České republiky, kteří mohou ve svých regionech vést komunitní hraní naší komunikační karetní hry Řekni mi.
Náš výzkumný tým prezentuje na celosvětové konferenci své výsledky formou pěti posterů. Konkrétně jde o výstupy z projektů IMPAC, Paliativní péče v prostředí urgentní medicíny a Systematické hodnocení kvality hospicové péče.
Náš výzkumný tým byl podpořen Agenturou pro zdravotnický výzkum v realizaci dvouletého projektu Komunikace závažných zpráv v době pandemie.
Na dvanáctém ročníku výzkumnického kongresu World Research Congress of the European Association for Palliative Care náš výzkumný tým prezentuje dva příspěvky ústní formou a tři formou posteru.
Poprvé v historii Centra paliativní péče pořádáme intenzivní vzdělávací kurz pro všeobecné sestry na Slovensku.
Jedinečný kurz komunikačních dovedností pořádáme poprvé pro pediatry. Vedle ESPERA pro lékaře a ESPERA pro sestry je to již třetí specializace intenzivního workshopu komunikace závažných zpráv.
Při příležitosti osmi let od založení Centra paliativní péče prezentujeme v krásných prostorách kláštera bosých karmelitánů současné projekty našim dlouhodobým i novým příznivcům a podporovatelům.
Asistentka ředitele a asistentka vzdělávání Centra paliativní péče. Studuje Pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a vede skautské středisko. Kromě asistenky ředitele v Centru pomáhá také se vzděláváním a propagací. Její snahou je být rukama a nohama Centra paliativní péče.
Vedoucí lékař Podpůrného a paliativního týmu FN Královské Vinohrady v Praze a výzkumný pracovník Centra paliativní péče. V letech 2008–2011 pracoval na Interní klinice ÚVN v Praze. V roce 2015 atestoval ze všeobecného lékařství a v roce 2018 z paliativní medicíny. Koordinoval celostátní projekt paliativnipraktik.cz. V rámci doktorského studia lékařské psychologie na 1. LF UK se věnuje vnímání autonomie a priorit pacientů v závěru života. V roce 2017 získal Avast stipendium pro paliativní péči. Aktivně přednáší a publikuje, vyučuje paliativní péči na 3. LF UK. Absolvoval kurz pro lektory komunikace od společnosti VitalTalk.
Koordinátorka projektu Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby. Vystudovala psychologii a sociologii na Fakultě sociálních studií v Brně. Působila v několika neziskových organizacích, kde pracovala na projektech například v oblasti odpovědnosti korporací, rozvojové spolupráce nebo transparentnosti ve veřejné správě. Pracovala jako projektová koordinátorka a HR manažerka. Vedle práce v Centru se věnuje vzdělávání a výuce jazyků.
Koordinátorka vzdělávání Centra paliativní péče, lektorka, zdravotní sestra a sociální pracovnice. V letech 1998 – 2017 pracovala v Oblastní charitě Hradec Králové. Má praktické zkušenosti se zaváděním paliativní péče do ošetřovatelského procesu a s budováním paliativního týmu. Je absolventkou stipendijního programu Avast pro paliativní péči.
Ředitel Centra paliativní péče, psycholog, odborný asistent na oddělení lékařské psychologie 3. LF UK. Paliativní péči studoval v doktorském programu na Lancaster University v Anglii, jako stipendista Fulbrightovy komise působil na Icahn School of Medicine v New Yorku. Absolvoval dlouhodobou stáž na VU Medical Center v Amsterdamu, kurz práce s komplikovaným zármutkem na Columbia University v New Yorku a komplexní výcvik v gestalt terapii v Institutu Dialog. Za svou práci na rozvoji paliativní péče získal řadu ocenění. Absolvoval kurz pro lektory komunikace od společnosti VitalTalk, program Palliative Care Education and Practice na Harvard Medical School a v roce 2019 získal stipendium nadačního fondu Abakus pro lídry v paliativní péči. V letech 2017-2023 byl vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny. Klinicky působí jako psycholog na oddělení paliativní péče Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou. V roce 2020 se zapojila do činnosti organizace externě a od ledna 2021 převzala kompletní agendu účetnictví. Jejím cílem je nastavit systém "šitý na míru" a ukázat, že účetnictví může být aktivním pomocníkem při řešení nejen současných, ale také budoucích rozhodovacích procesů.
Zdravotní sestra a výzkumná pracovnice Centra paliativní péče. Nyní studuje doktorské studium paliativní péče na Lancaster University ve Velké Británii. V roce 2017 získala stipendium Nadačního fondu Avast v paliativní péči. Ve svém výzkumu se věnuje prognostickému uvědomování pacientů s pokročilým onkologickým onemocněním a dětské paliativní péči. Vyučuje na oddělení lékařské psychologie 3. lékařské fakulty UK. Je vedoucí odborného týmu vzdělávání v dětské paliativní péči v Sekci dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP.
Asistentka koordinátorky vzdělávání Centra paliativní péče. Mimo jiné založila a deset let provozovala malou firmu na výrobu vtipného oblečení pro děti, pracovala jako dobrovolnice pro Post Bellum. Paliativní péče ji zajímá, chce o ní vědět víc a pomoci s tím i dalším lidem.
Vystudovala Public Relations na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a sociální práci na Univerzitě Hradec Králové. Většinu svého profesního života zasvětila práci s médii, nejblíže ze všech prostředí je jí dlouhá léta kultura (konkrétně divadlo) a posledních několik let sociální oblast. V Centru paliativní péče je vedoucí komunikace a osvětových programů.
Po maturitě na britském gymnáziu The English College in Prague vystudovala ekonomii a sociologii v Yorku, práva na Cambridge a aplikovanou etiku na Univerzitě Karlově. Většinu pracovního života působila v české nebo zahraniční státní správě (Ministerstvo průmyslu a obchodu a velvyslanectví Velké Británie v Praze) a v neziskovém sektoru. V roce 2017 prošla dobrovolnickým výcvikem mobilního hospice Cesty domů a zároveň se na částečný úvazek stala projektovou manažerkou nově vzniklé zastřešující organizace Fórum mobilních hospiců. V letech 2018 - 2019 byla stipendistkou Nadačního fondu AVAST pro lídry v paliativní péči a od ledna 2020 je zástupkyní ředitele v Centru paliativní péče.
Socioložka a výzkumná pracovnice Centra paliativní péče. Studuje v doktorském programu Institutu sociálních studií FSV UK. Ve své práci se zaměřuje na prognostické uvědomování pacientů se závažným onemocněním a rozvoji paliativní péče jako profese v ČR. Vyučuje na katedře sociologie ISS FSV UK a na Pražské vysoké škole psychosociálních studií.
Vystudoval obor diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšší zdravotnické škole, žurnalistiku a management ve zdravotnictví na UK v Praze. Pracoval u zdravotnické záchranné služby, na odboru bezpečnosti a krizového řízení na MZ ČR a ve výzkumném týmu EuroHealth Consumer Index v Bruselu. V letech 2012-2018 řídil domácí hospic Cesta domů v Praze. V současnosti pracuje jako operátor Zdravotnického operačního střediska ZZS HMP a je vedoucím projektu Paliativní péče v prostředí Zdravotnické záchranné služby v Centru paliativní péče.
Výzkumná pracovnice Centra paliativní péče, psycholožka a odborná asistentka na 3.LF UK. Vystudovala psychologii a sociální práci na FF UK v Praze a doktorát z lékařské psychologie získala na 1.LF UK, pracovala na několika výzkumných projektech v Národním ústavu duševního zdraví. V současné době se v Centru paliativní péče zaměřuje na výzkum komunikace, psychologické péče o umírající pacienty a duševního zdraví zdravotníků. Věnuje se také metodologii a využití dotazníků, do českého prostředí adaptovala dotazník IPOS a IPOS-r a dotazník na morální zranění u zdravotníků. Působí rovněž jako psycholog na Oddělení paliativní péče ve Fakultní Thomayerově nemocnici.
Vystudovala na 3. LF UK obor všeobecné ošetřovatelství, poté pokračovala navazujícím magisterským studiem na FHS UK v oboru řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích a nyní studuje na FSV UK v doktorském studijním programu sociologie. Pracuje na pozici všeobecné sestry a v Centru paliativní péče působí především v roli koordinátorky webinářů. Současně s tím pomáhá koordinovat kurz ESPERO. Zajímá ji především paliativní péče poskytovaná konziliárními týmy v nemocničním prostředí. Ve své disertační práci se věnuje tématu sociální konstrukce jistot a nejistot v paliativní péči.
předsedkyně správní rady nadačního fondu Abakus
emeritní rektor Univerzity Karlovy, profesor fyziologie na 2. lékařské fakultě UK
ředitel Domova Sue Ryder, vysokoškolský pedagog
Centrum paliativní péče, z. ú. bylo založeno dne 3. října 2014 PhDr. Martinem Loučkou, PhD.
Spisová značka: U 99 vedená u Městského soudu v Praze