Standardizace dotazníku IPOS
Výzkumný projekt na standardizaci nástroje pro měření kvality života IPOS
S rozvojem paliativní péče v nemocnicích stoupá potřeba standardizované a sjednocené metodiky pro měření kvality života, která však dosud není v České republice stanovena. Dotazník IPOS patří mezi světově nejpoužívanější nástroje na měření kvality života v paliativní péči a cílem tohoto projektu byla standardizace tohoto nástroje, neboli překlad do češtiny a zhodnocení jeho funkčnosti v našem kulturním prostředí.
Nejpoužívanější nástroj pro měření na světě
Díky Nadaci Komerční banky, a.s. - Jistota jsme realizovali výzkumný projekt, jehož cílem bylo provést standardizaci dotazníku IPOS (Integrated Palliative Outcome Scale), který slouží pro měření kvality života u pacientů v paliativní péči. Ve světové literatuře se uvádí přes dvacet různých nástrojů pro měření kvality života pacientů v paliativní péči, avšak metoda IPOS patří mezi nejpoužívanější nástroje na světě. IPOS byl vytvořen v Cicely Saunders Institute na King’s College v Londýně již v roce 1999 a jedná se o revidovanou verzi původního dotazníku POS, která byla upravena tak, aby co nejlépe odpovídala potřebám současné praxe.
Tvorba jednotné metodiky
V České republice zatím není stanovena jednotná metodika k hodnocení kvality života a symptomové zátěže. Některé hospice využívají alternativní metodu ESAS, někde si vytvořili vlastní dotazníky. S rozvojem paliativní péče v nemocnicích však stoupá potřeba standardizované a sjednocené metodiky pro měření kvality života. Poskytovatelé paliativní péče jsou si toho vědomi, a proto oslovili Centrum paliativní péče s žádostí o pomoc. Po domluvě se zástupci těchto organizací (mj. Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Nemocnice Jindřichův Hradec a další) došlo ke konsenzuálnímu výběru dotazníku IPOS jako ideální metody. Níže naleznete manuál k dotazníku IPOS, jehož obsahem jsou instrukce k jeho zadávání, vyhodnocení a interpretaci
Standardizace
Standardizace každé metody má své náležitosti, které není možné obejít a které jsou nutnou podmínkou pro adaptaci kvalitního nástroje do českého prostředí. Bez správně provedené standardizace není totiž možné sebelepší metodu používat. Z těchto důvodů je nutné při přejímání zahraniční metody standardizaci provádět.
Při standardizaci IPOS jsme dodržovali přesný postup, který je popsán v manuálu, který pro tento účel vytvořili samotní autoři dotazníku. Nejdříve jsme nechali dotazník přeložit dvěma nezávislými překladateli a poté jsme vytvořili zpětný překlad, který byl znovu porovnán s orgininálem. V další fázi jsme dotazník sbírali v 6 zařízeních hospicového i nemocničního typu a poté jsme ve spolupráci s QED group, a.s. provedli psychometrického zhodnocení funkčnosti dotazníku v českém kulturním prostředí. Proces standardizace je podrobně popsán v manuálu k dotazníku. Vedle manuálu si můžete stáhnout také dotazník IPOS ve verzi pro pacienty i pečovatele. Ke stažení máme verzi, která se týká posledního týdne i posledních 3 dnů.
Vize
Tento projekt přinesl unikátní možnost pro kooperaci mezi jednotlivými zařízeními, které vyjádřili zájem se standardizaci této metody věnovat. Díky spolupráci několika organizací na standardizaci této metody a následné publikaci výsledků očekáváme, že se tato metoda stane běžnou normou pro hodnocení paliativní péče, poskytované v ČR. Díky tomu bude možné provádět robustní vyhodnocování efektivity péče a její srovnání podle typu zařízení, včetně mezinárodního kontextu. Věříme, že dotazník IPOS bude pro poskytovatele paliativní péče v ČR užitečným pomocníkem a pomůže lépe formulovat cíle péče, ověřovat efektivitu
paliativních intervencí a zlepšovat kvalitu života pacientů i jejich rodin.
V případě jakýchkoliv dotazů k dotazníku či Vašeho zájmu jej využít ve výzkumu nás neváhejte kontaktovat: office@paliativnicentrum.cz
Dotazníky i manuál si můžete stáhnout přímo zde:
O projektu
- Název
- Standardizace nástroje pro měření kvality života IPOS
- Partner
- Nadace Komerční banky a. s. - Jistota
- Realizace
- Červen 2017 - Květen 2018
- Počet účastníků
- 144 pacientů
- Počet zapojených hospiců
- 3 (Cesta domů, Hospic sv. Štěpána, Hospic Dobrého Pastýře)
- Počet zapojených nemocnic
- 3 ( Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, Nemocnice Jihlava) Všem zapojeným subjektům velice děkujeme.
Pokud hledáte partnera, odborného garanta či konzultanta pro projekt v oblasti paliativní péče, neváhejte se ozvat.
Zobrazit nabídku služebOstatní projekty
- Řekni mi
Konverzační karetní hra pro život a dobré umírání.
- Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Výjezdy záchranky k terminálně nemocným - mohlo by to být i jinak?
- Pilotní projekt - Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Hledáme a ověřujeme způsoby, jak zavádět paliativní přístup do praxe operačního střediska i výjezdových skupin.
- Paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory
Zavádíme paliativní péči do domovů pro seniory.
- Implementace programu Serious Illness Care Programme do českých nemocnic
Pro situace, kdy lékaři potřebují hovořit s pacientem o jeho onemocnění a cílech péče, byl ve Spojených státech vytvořen protokol SICP (Serious Illness Care Programme), jehož cílem je tyto konverzace usnadnit. Centrum paliativní péče implementuje tento nástroj do českého prostředí.
- Sdílené rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním z pohledu jejich rodičů a poskytovatelů zdravotní péče
Doktorandská studie zaměřená na identifikaci komplexních procesů, které ovlivňují rodiče a lékaře při rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním.
- Současný stav a možnosti rozvoje perinatální paliativní péče v ČR
Mapujeme současnou situaci v oblasti perinatální paliativní péče v ČR, včetně identifikace překážek v dalším rozvoji této oblasti.
- Výzkumné priority perinatální paliativní péče
Zjišťujeme priority pro výzkum v oblasti perinatální paliativní péče.
- Komunikace závažných zpráv v podmínkách pandemie
Mapujeme sdělování nepříznivých zpráv během pandemie a připravujeme doporučení.
- Průvodce budoucí péčí
Připravili jsme dokument, který nabízí strukturu pro vedení a dokumentaci rozhovoru o cílech péče v závěru života.
- Reflexe péče o umírající v době pandemie - mezinárodní projekt iLIVE
Mapujeme dopady pandemie covid-19 na péči o umírající pacienty.
- Zajištění komunikace umírajících pacientů v karanténě s jejich blízkými
Centrum paliativní péče během jarní vlny pandemie (duben - srpen 2020) spustilo pilotní projekt, který měl za cíl zmapovat využití tabletů a online aplikací u paliativních pacientů v naší zemi.
- My Support Study
Podíleli jsme se na mezinárodní implementační studii v domovech pro seniory.
- Stronger Roots
V projektu Stronger roots budujeme naši základu podporovatelů a zároveň posilujeme vlastní kořeny, abychom jako tým a organizace byli ještě silnější a stabilnější.
- Spolu až do konce 2019 – 2021
Jsme odbornými garanty projektu zavádění paliativní péče do českých nemocnic.
- Poskytování dětské paliativní péče v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost a v dětských lůžkových zařízeních
Analýza postojů a informovanosti lékařů v oblasti dětské paliativní péče a jejich zkušeností s poskytováním dětské paliativní péče na jejich pracovišti.
- Systémové hodnocení kvality hospicové péče
Vytváříme nástroj pro standardizované hodnocení kvality hospicové péče.
- Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha
Na základě požadavku Magistrátu hlavního města Praha jsme vypracovali analýzu dostupnosti paliativní péče v hlavním městě Praha.
- Spolu až do konce 2016 - 2020
Koordinujeme jedinečný projekt zavádějící paliativní péči do českých nemocnic.
- Studie IMPAC
Výzkumná studie podpořená GAČR zabývající se prognostickým uvědomováním u nevyléčitelně nemocných pacientů. IMPAC = Integrative model of prognostic awareness in patients with advanced cancer
- Konec dobrý, všechno dobré
Připravili jsme unikátní kampaň zaměřenou na studenty lékařských fakult.
- Paliativní praktik
Projekt na podporu kompetencí praktických lékařů v péči o pacienty v závěru života.
- Analýza dostupnosti paliativní péče v Praze 10
Praha 10 nás požádala o zmapování stavu paliativní péče na svém území.
- Rozvoj charitní domácí hospicové péče
Projekt podpořený NF AVAST zaměřený na podporu rozvoje charitní domácí hospicové péče.
- Studie Potřeby dětí
Studie mapující potřeby rodin pečujících o děti s život limitujícím nebo s život ohrožujícím onemocněním s ohledem na specifičnost českého prostředí
- Organizace MSPP v Evropě
Centrum paliativní péče zpracovalo v roce 2015 studii porovnávající organizační zajištění mobilní specializované paliativní péče v různých zemích Evropy.