Pro efektivní plánování péče v závěru života je klíčové nejen umět správně vést rozhovor o cílech péče, ale také hodnoty a preference člověka správně dokumentovat, aby tyto informace byly dobře dostupné pro všechny, kdo je budou potřebovat. Obvyklá dokumentace ve zdravotnických a sociálních zařízeních však není pro takové účely připravena, a i poučený personál si často stěžuje, že nemají kam tyto informace zapsat. Formální nástroj dříve vysloveného přání se ukazuje jako těžkopádný a pro mapování hodnot a cílů péče nevhodný.
Z výše uvedených důvodů jsme připravili Průvodce budoucí péčí. Dokument, který nabízí strukturu pro vedení a dokumentaci rozhovoru o cílech péče v závěru života. Dokument jsme připravili na základě rešerše dostupných nástrojů ze zahraničí a naší vlastní pilotáže v pobytových sociálních službách pro seniory. Průvodce nenahrazuje zdravotnickou dokumentaci, je spíše jejím doplňkem. Při jeho používání se také může hodit znát zásady pro vedení náročných rozhovorů a práci s emocemi, protože přemýšlení o péči v závěru života může být pro některé lidi náročné.
Průvodce plní dva účely:
První je, že nemocnému člověku, dává příležitost se zamyslet
- co je pro mě teď, když jsem nemocný důležité
- v čem mi může pomoci okolí
- co očekávám od lékařů, sester, sociálních pracovníků
- co mohu pro zlepšení kvality svého života udělat já sám
Při sepisování Průvodce budoucí péčí s pečujícím personálem, dostává nemocný člověk „průvodce“ při přemýšlení. Pečující personál klade upřesňující otázky, naslouchá a podporuje člověka při tomto zamyšlení. Přemýšlet nad otázkami v Průvodci budoucí péčí může člověk i sám nebo se svou rodinou.
Druhý účel je, že informace z Průvodce mohou být podkladem pro vedení navazujících rozhovorů o další péči, vedoucí k samotnému sestavení plánu péče.
Průvodce budoucí péčí se skládá ze dvou částí, kterými jsou Hodnoty a preference a Dříve vyslovené přání. Může se s nimi pracovat samostatně nebo společně.
Kdy je vhodné nabídnout komunikaci o Průvodci budoucí péčí?
- když člověk mluví o tom, že má obavy, jak to bude s jeho nemocí dál
- při nástupu do Domova pro seniory z důvodu poklesu soběstačnosti
- obecně při poklesu soběstačnosti
- při opakovaných hospitalizacích
- při přechodu z léčby směřující k vyléčení k léčbě směrující k tlumení příznaků nemoci
- při přechodu chronického onemocnění do jeho závěrečné fázi
- v jiných situacích, kdy cítíte, že je čas pro vyplnění Průvodce budoucí péčí
Dokument je v současnosti připraven zejména s ohledem na dospělé pacienty/klienty. První organizace, které s Průvodcem začaly pracovat, jsou domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, které se účastní programu nadačního fondu Abakus Podpora rozvoje paliativní péče v pobytových zařízení sociálních služeb pro seniory. Pár postřehů z jejich práce s Průvodcem budoucí péčí:
Nabízíme Vám formulář Průvodce budoucí péčí ve formě, kdy si ho jako poskytovatel můžete upravit pro vaše prostředí. Upravit otázky, doplnit si logo organizace, náležitosti, které souvisí s procesy ve vaší organizaci. Máte o Průvodce budoucí péčí zájem? Zde můžete zadat svůj email a my Vám ho rádi zašleme ve formě PDF. Zároveň si Vás dovolíme po čase požádat o zpětnou vazbu na práci s tímto dokumentem.
Tomu, jak plánovat péči v závěru života se věnuje i náš kurz Plánování péče v závěru života, který je akreditován MPSV.