Komunikace závažných zpráv v podmínkách pandemie
Mapujeme sdělování nepříznivých zpráv během pandemie a připravujeme doporučení.
Pandemie covid-19 přinesla mnoho výzev pro zdravotnický systém. Vedle neznámého onemocnění, na který nebyl lék, se museli zdravotníci vyrovnat s extrémně komplikovanými podmínkami pro komunikaci s pacienty i s jejich blízkými. Epidemiologická opatření, přijatá s cílem minimalizovat šíření nákazy, zásadně ztížila již tak náročné momenty, kdy lékaři sdělují nepříznivé zprávy o prognóze, limitaci péče nebo úmrtí pacienta.
Centrum paliativní péče získalo prestižní dvouletý grant od Agentury pro zdravotnický výzkum na financování projektu, jehož cílem je vytvořit evidence-based doporučení pro komunikaci závažných zpráv v podmínkách pandemie. Projekt se skládá ze třech navazujících studií.
První studie je založena na kvalitativních hloubkových rozhovorech s pozůstalými, kterým zemřela blízká osoba během pandemie, s cílem identifikovat vhodné a nevhodné modely komunikace na základě jejich zkušenosti se sdělováním závažných zpráv.
Druhá studie bude dotazníkovým šetřením zkoumat zkušenosti zdravotníků z jednotek intenzivní péče s komunikací nepříznivých zpráv během pandemie, s cílem identifikovat překážky a potřeby pro optimální zvládání těchto situací.
Závěrečná část projektu bude mít za cíl za pomoci expertního panelu formulovat doporučený postup pro komunikaci závažných zpráv v podmínkách pandemie. Výsledky projektu pomohou lépe zvládat tyto náročné situace tak, aby byla zajištěna efektivní a citlivá komunikace ze strany zdravotníků.
Studie I
První část projektu má za cíl pojmenovat klíčové faktory ovlivňující sdělování nepříznivých zpráv v pandemických podmínkách z pohledu pozůstalých, kterým v rámci hospitalizace zemřel blízký člověk během trvání nouzového stavu nebo omezení návštěv v souvislosti s pandemií covid-19. Tato kvalitativní část projektu bude využívat hloubkové polostrukturované rozhovory s pozůstalými.
Otec byl hospitalizovaný v době, kdy do nemocnic nesměly návštěvy. Bylo to velmi nelidské. Lékaři nejsou nijak školeni ke komunikaci s pacienty a členy rodiny. Komunikovat se snažili, ale mluví odbornými termíny, kterým laik nerozumí.
Pozůstalý, Reflexe péče o umírající v době pandemie - mezinárodní projekt iLIVE
Možnost zapojit se
Zemřel vám někdo blízký během pandemie od března 2020 do března 2022? Pokud byste s námi chtěl/a sdílet vaši zkušenost, budeme rádi, když se zapojíte do našeho výzkumu. V případě zájmu se ozvěte se na office@paliativnicentrum.cz.
Studie II
Druhá část projektu bude mapovat zkušenost lékařů se sdělováním závažných zpráv během pandemie covid-19 s cílem identifikace hlavních překážek, které komplikovaly dosažení adekvátní kvality této komunikace a pojmenování faktorů, které by lékařům v této činnosti pomohly. Tato část projektu bude založena na dotazníkovém šetření, které bude provedeno na pracovištích intenzivní péče v nemocnicích napříč republikou.
Studie III
Závěrečná část projektu je zaměřena na formulaci doporučených postupů pro komunikaci závažných zpráv v podmínkách pandemie. Tato část projektu bude založena na expertním panelu. Expertní panel připraví doporučené postupy prostřednictvím několika kol zpětné vazby, během níž se bude cizelovat obsah a formulace doporučených postupů, odrážejících výsledky studií I a II.
O projektu
- Název
- Komunikace závažných zpráv v podmínkách pandemie
- Partner/Dotace
- Agentura pro zdravotnický výzkum, číslo projektu NU22-B-100
- Etická komise
- Projekt byl schválen Etickou komisí Centra paliativní péče dne 23. 11. 2021, číslo rozhodnutí 5/2021.
- Realizace
- 1. 4. 2022 - 31. 12. 2023
Pokud hledáte partnera, odborného garanta či konzultanta pro projekt v oblasti paliativní péče, neváhejte se ozvat.
Zobrazit nabídku služebOstatní projekty
- Řekni mi
Konverzační karetní hra pro život a dobré umírání.
- Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Výjezdy záchranky k terminálně nemocným - mohlo by to být i jinak?
- Pilotní projekt - Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Hledáme a ověřujeme způsoby, jak zavádět paliativní přístup do praxe operačního střediska i výjezdových skupin.
- Paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory
Zavádíme paliativní péči do domovů pro seniory.
- Implementace programu Serious Illness Care Programme do českých nemocnic
Pro situace, kdy lékaři potřebují hovořit s pacientem o jeho onemocnění a cílech péče, byl ve Spojených státech vytvořen protokol SICP (Serious Illness Care Programme), jehož cílem je tyto konverzace usnadnit. Centrum paliativní péče implementuje tento nástroj do českého prostředí.
- Sdílené rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním z pohledu jejich rodičů a poskytovatelů zdravotní péče
Doktorandská studie zaměřená na identifikaci komplexních procesů, které ovlivňují rodiče a lékaře při rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním.
- Současný stav a možnosti rozvoje perinatální paliativní péče v ČR
Mapujeme současnou situaci v oblasti perinatální paliativní péče v ČR, včetně identifikace překážek v dalším rozvoji této oblasti.
- Výzkumné priority perinatální paliativní péče
Zjišťujeme priority pro výzkum v oblasti perinatální paliativní péče.
- Průvodce budoucí péčí
Připravili jsme dokument, který nabízí strukturu pro vedení a dokumentaci rozhovoru o cílech péče v závěru života.
- Reflexe péče o umírající v době pandemie - mezinárodní projekt iLIVE
Mapujeme dopady pandemie covid-19 na péči o umírající pacienty.
- Zajištění komunikace umírajících pacientů v karanténě s jejich blízkými
Centrum paliativní péče během jarní vlny pandemie (duben - srpen 2020) spustilo pilotní projekt, který měl za cíl zmapovat využití tabletů a online aplikací u paliativních pacientů v naší zemi.
- My Support Study
Podíleli jsme se na mezinárodní implementační studii v domovech pro seniory.
- Stronger Roots
V projektu Stronger roots budujeme naši základu podporovatelů a zároveň posilujeme vlastní kořeny, abychom jako tým a organizace byli ještě silnější a stabilnější.
- Spolu až do konce 2019 – 2021
Jsme odbornými garanty projektu zavádění paliativní péče do českých nemocnic.
- Poskytování dětské paliativní péče v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost a v dětských lůžkových zařízeních
Analýza postojů a informovanosti lékařů v oblasti dětské paliativní péče a jejich zkušeností s poskytováním dětské paliativní péče na jejich pracovišti.
- Systémové hodnocení kvality hospicové péče
Vytváříme nástroj pro standardizované hodnocení kvality hospicové péče.
- Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha
Na základě požadavku Magistrátu hlavního města Praha jsme vypracovali analýzu dostupnosti paliativní péče v hlavním městě Praha.
- Spolu až do konce 2016 - 2020
Koordinujeme jedinečný projekt zavádějící paliativní péči do českých nemocnic.
- Studie IMPAC
Výzkumná studie podpořená GAČR zabývající se prognostickým uvědomováním u nevyléčitelně nemocných pacientů. IMPAC = Integrative model of prognostic awareness in patients with advanced cancer
- Konec dobrý, všechno dobré
Připravili jsme unikátní kampaň zaměřenou na studenty lékařských fakult.
- Paliativní praktik
Projekt na podporu kompetencí praktických lékařů v péči o pacienty v závěru života.
- Analýza dostupnosti paliativní péče v Praze 10
Praha 10 nás požádala o zmapování stavu paliativní péče na svém území.
- Rozvoj charitní domácí hospicové péče
Projekt podpořený NF AVAST zaměřený na podporu rozvoje charitní domácí hospicové péče.
- Standardizace dotazníku IPOS
Výzkumný projekt na standardizaci nástroje pro měření kvality života IPOS
- Studie Potřeby dětí
Studie mapující potřeby rodin pečujících o děti s život limitujícím nebo s život ohrožujícím onemocněním s ohledem na specifičnost českého prostředí
- Organizace MSPP v Evropě
Centrum paliativní péče zpracovalo v roce 2015 studii porovnávající organizační zajištění mobilní specializované paliativní péče v různých zemích Evropy.