„Řekni mi“
Konverzační karetní hra pro život a dobré umírání.

Komunikace o prioritách v závěru života je velmi náročná a většina lidí ji nechává až na poslední chvíli. Karetní hra „Řekni mi“ nabízí bezpečný prostor pro každého, kdo chce rozhovor o těchto důležitých věcech otevřít.
Hra pro život a dobré umírání
Péče v závěru života, tak jak probíhá v současných českých podmínkách, má často dramatický průběh a mnohdy končí zcela jinak, než by si člověk přál. Příkladem mohou být terminální hospitalizace seniorů, jejichž rodiny a pečovatelé nevěděli, že si dotyčný přeje zemřít doma a že je pro něj v danou chvíli kvalita života důležitější než jeho prodlužování za každou cenu.
Lidem se o smrti prostě hovořit nechce. Ukazuje se, že takto obtížné téma je přijatelné pro ty, pro které není v představách ani daleko ani blízko, jako by se v závětří dalo mluvit o vichřici snadněji. Ti, kteří mají osobní zkušenost, nebo se jich křehkost života dotýká na jejich vlastní kůži, možná o smrti mluvit nechtějí, ale nemohou se tomu zcela, byť jen v myšlenkách, vyhnout.
Jindřiška Prokopová, psychosociální pracovnice domácího hospice Cesta domů

Jak ale mluvit se svými blízkými o tématech, o kterých často raději ani nepřemýšlíme? Jednou z možností, jak takové téma otevřít, je karetní hra „Hello“, která je pro tyto účely úspěšně používána v USA.
Hra nabízí prostor, který je svou herní formou vydělen z pravidel každodenního života a díky tomu umožňuje zabývat se tématy, která se součástí každodenního rozhovoru běžně nestávají. Hodí se tak nejen pro pečující profesionály z řad zaměstnanců domovů pro seniory a LDN, ale také pro každého, kdo se chce dozvědět více o přání svých blízkých a koneckonců i svých vlastních.
Během své praxe jsme zjistila, že je skupina klientů, kteří téma smrti a umírání nechtějí řešit, dělají, že se jich to netýká a nechávají vše na rodině. Existuje i skupina klientů, která má přesně vše vyřešené se svojí rodinou , co se týká posledních věcí, rodina je instruována do nejmenších podrobností. Potom je tady skupina klientů, kteří nemají nikoho jiného než nás. Tam budu směřovat svoji pozornost. Věřím, že o dnešní hře se bude v domově diskutovat a doufám, že o hraní bude zájem.
Marie Henlínová, ředitelka Domova pro seniory Podbořany
Rok 2020/2021: Příprava finálního prototypu
Díky podpoře Nadace OSF v projektu Stronger Roots posouváme rozvoj pilotní verze hry "Řekni mi" do finálního prototypu. Pracujeme na aktualizaci textů otázek a pravidel, které testujeme na hráčích a v terénu. V dubnu 2021 spouštíme kampaň na crowdfundingové platformě Hithit. Ambicí je, aby si hru zahrál každý v ČR.
Rok 2016: Pilotní verze hry
Projekt „Hra jako nástroj pro komunikaci těžkých témat“ byl realizován díky podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí poskytnuté v rámci programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“. V průběhu jednotlivých fází byla diskuzní hra „Hello“ postupně obsahově přizpůsobena českému kontextu, přeložena do češtiny pod názvem „Řekni mi“, graficky zpracována a pilotována v několika zařízeních zabývajících se péčí o seniory. V poslední fázi projektu byla hra představena zájemcům z řad zaměstnanců domovů pro seniory z celé ČR.
Hra pro mne překvapivě rychle dovedla navodit atmosféru důvěry a sdílení. Asi ne hra, ale „průvodci“ a hra. Myslím, že to našemu týmu pomohlo otevřít rozhovory o našich osobních názorech a potkat se jako lidi, nikoliv jen jako profesionálové.
Martina Pojarová, vedoucí služeb Pečovatelského centra Prahy 7
O projektu
- Název
- Hra jako nástroj pro komunikaci těžkých témat
- Podpora
- MPSV, Nadace OSF
- Realizace
- 2016, 2020/2021
Pokud hledáte partnera, odborného garanta či konzultanta pro projekt v oblasti paliativní péče, neváhejte se ozvat.
Zobrazit nabídku služebOstatní projekty
- Spolu až do konce 2016 - 2020
Koordinujeme jedinečný projekt zavádějící paliativní péči do českých nemocnic.
- Studie IMPAC
Výzkumná studie podpořená GAČR zabývající se prognostickým uvědomováním u nevyléčitelně nemocných pacientů. IMPAC = Integrative model of prognostic awareness in patients with advanced cancer
- Reflexe péče o umírající v době pandemie - mezinárodní projekt iLIVE
Mapujeme dopady pandemie covid-19 na péči o umírající pacienty.
- Zajištění komunikace umírajících pacientů v karanténě s jejich blízkými
Centrum paliativní péče během jarní vlny pandemie (duben - srpen 2020) spustilo pilotní projekt, který měl za cíl zmapovat využití tabletů a online aplikací u paliativních pacientů v naší zemi.
- My Support Study
Podílíme se na mezinárodní implementační studii v domovech pro seniory.
- Stronger Roots
V projektu Stronger roots budujeme naši základu podporovatelů a zároveň posilujeme vlastní kořeny, abychom jako tým a organizace byli ještě silnější a stabilnější.
- Spolu až do konce 2019 – 2021
Jsme odbornými garanty projektu zavádění paliativní péče do českých nemocnic.
- Poskytování dětské paliativní péče v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost a v dětských lůžkových zařízeních
Analýza postojů a informovanosti lékařů v oblasti dětské paliativní péče a jejich zkušeností s poskytováním dětské paliativní péče na jejich pracovišti.
- Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby
Výjezdy záchranky k terminálně nemocným - mohlo by to být i jinak?
- Systémové hodnocení kvality hospicové péče
Vytváříme nástroj pro standardizované hodnocení kvality hospicové péče.
- Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha
Na základě požadavku Magistrátu hlavního města Praha jsme vypracovali analýzu dostupnosti paliativní péče v hlavním městě Praha.
- Konec dobrý, všechno dobré
Připravili jsme unikátní kampaň zaměřenou na studenty lékařských fakult.
- Kurz ELNEC
Organizujeme unikátní vzdělávací kurz s mezinárodní licencí pro zdravotní sestry.
- Paliativní praktik
Projekt na podporu kompetencí praktických lékařů v péči o pacienty v závěru života.
- Analýza dostupnosti paliativní péče v Praze 10
Praha 10 nás požádala o zmapování stavu paliativní péče na svém území.
- Rozvoj charitní domácí hospicové péče
Projekt podpořený NF AVAST zaměřený na podporu rozvoje charitní domácí hospicové péče.
- Standardizace dotazníku IPOS
Výzkumný projekt na standardizaci nástroje pro měření kvality života IPOS
- Studie Potřeby dětí
Studie mapující potřeby rodin pečujících o děti s život limitujícím nebo s život ohrožujícím onemocněním s ohledem na specifičnost českého prostředí
- Organizace MSPP v Evropě
Centrum paliativní péče zpracovalo v roce 2015 studii porovnávající organizační zajištění mobilní specializované paliativní péče v různých zemích Evropy.