Mobilní specializovaná paliativní péče představuje důležitou součást komplexní péče o pacienty v závěru života a jako taková je podporována Světovou zdravotnickou organizací i mnoha odbornými společnostmi. Vzhledem ke svému přínosu je již dnes běžně dostupnou službou v řadě zemí, převážně v západní Evropě a USA. Odlišnosti jednotlivých systémů zdravotní péče se však přirozeně odrážejí i na odlišnostech v organizaci této péče. Tato zpráva si klade za cíl shrnout hlavní fakta o organizačním zajištění mobilní specializované paliativní péče ve vybraných zemích Evropy tak, aby byly patrné různé přístupy, které jsou v Evropě využívány.
Zdroje
Studie přináší unikátní srovnání vybraného typu péče napříč evropskými zeměmi. V přípravě jsme vycházeli ze dvou hlavních zdrojů. Hlavním zdrojem byly články publikované v odborných časopisech, dokumenty lokálního ministerstva zdravotnictví a jeho odborných orgánů a dokumenty národních asociací paliativní péče. Údaje z těchto publikací pak pomáhali interpretovat lokální experti, které jsme kontaktovali zejména přes adresáře národních asociací paliativní péče.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fdata.eu.cntmbr.com%2Fpaliativnicentrum%2Fpaliativnicentrum-prod%2F67e8e608-001d-4ad6-bee2-4561202f88a7.jpeg&w=2048&q=75)
Uchopení termínu
Terminologie používaná pro jednotlivé typy zdravotní péče se napříč Evropou liší co do názvů i obsahu, je proto důležité na začátek definovat náš klíčový pojem „mobilní specializovaná paliativní péče“. Pro účely této zprávy jsme jím rozuměli nepřetržitě dostupnou multidisciplinární péči o pacienty s nevyléčitelnou nemocí poskytovanou v jejich vlastním sociálním prostředí (domov nebo ústav, kde má klient svůj trvalý pobyt), což je zároveň definice prosazovaná Evropskou asociací paliativní péče. S touto definicí jsme pracovali v kontaktu s lokálními experty a také jsme touto perspektivou nahlíželi na dostupné informace z publikací v jednotlivých zemích.
Metodika
V přípravě této zprávy jsme se snažili dodržovat strukturovanou metodiku a zásady vědecké práce včetně triangulace dat a zpětného ověřování. Množství dostupných informací z jednotlivých zemí se ale podstatně lišilo, proto jsou některé zprávy informačně bohatší a jiné nabízejí spíše základní shrnutí situace.