Praha 10 je jedna z největších městských částí Prahy, žije zde přes 100 000 obyvatel. Pro zodpovězení otázky, jak efektivně zajistit dostupnost paliativní péče pro své občany, požádala Praha 10 Centrum paliativní péče o vypracování analýzy možností a překážek v této oblasti. Naše výsledná studie obsahovala podrobnou analýzu a několik konkrétních doporučení, které Městská část začala obratem realizovat a významně zlepšovat přístup k paliativní péči pro své obyvatele.
Analýza současného stavu
Během studie jsme realizovali řadu rozhovorů s poskytovateli obecné i specializované paliativní péče v Praze, se všemi přímo řízenými organizacemi dané městské části, agenturami domácí péče, domovy pro seniory. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistik jsme použili plošná data o struktuře diagnóz a místa úmrtí občanů Prahy 10. Také jsme zpracovali dotazníkové šetření mezi praktickými lékaři v Praze ohledně jejich role a vnímání paliativní péče s ohledem na potřeby občanů.
Stavět hospic nebo ne?
Městská část řešila otázku, zda by se jim z hlediska užitečnosti i ekonomického pohledu vyplatilo postavit si vlastní lůžkový hospic. V Praze jsou dvě lůžková zařízení hospicového typu, ale rozsahem služeb a dostupností nejsou vždy pro občany Prahy 10 tou nejlepší volbou. V rámci naší studie jsme vypracovali dvě modelace lůžkového hospice s odlišnými kapacitami a ekonomickým zhodnocením udržitelnosti na deset let.
Co navrhujeme?
Ve finální části naší studie jsme Praze 10 doporučili 6 konkrétních doporučení pro zlepšení situace, včetně priority a ekonomické nákladnosti řešení jednotlivých kroků. Ty spočívaly v systémových opatřeních (například odlišné formulaci dotačního programu na podporu hospicové péče), zlepšení koordinace mezi poskytovateli služeb nebo praktických malých krocích jako úpravě webových stránek Městské části.