V rámci projektu Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby spolupracujeme už několik let s krajskými záchrannými službami. Cílem projektu je zlepšení péče o pacienty v závěru života, usnadnění jejich přístupu ke specializované paliativní péči, a v důsledku toho také snížení počtu opakovaných výjezdů ZZS k těmto nemocným a snížení počtu situací, kdy jsou pacienti záchrannou službou převezení do nemocnice, kde poté zemřou.
Stejné otázky jako v Česku řeší záchranné služby a lékaři urgentisté i jinde ve světě. Oslovili jsme proto kolegy - odborníky ze zahraničí a iniciovali jsme vznik samostatné pracovní skupiny k tomuto tématu pod Evropskou asociací paliativní péče (EAPC). Skupina, která oficiálně vznikla na konci roku 2024, má aktuálně 12 členů z 8 zemí (Česká republika, Německo, Itálie, Velká Británie, Kanada, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland), kteří jsou odborníky na poli zdravotnické záchranné služby, urgentní medicíny, paliativní medicíny, vzdělávání a výzkumu.
“Jsem moc rád, že se nám podařilo dát dohromady tak skvělou skupinu expertů a věřím, že spolupráce s nimi bude užitečná a inspirativní. Z jejich pozitivních reakcí na naše pozvání do pracovní skupiny je zřejmé, že téma paliativní péče v prostředí urgentní medicíny, kterému se v Česku už několik let věnujeme, rezonuje i na mnoha jiných místech ve světě”, říká ke vzniku pracovní skupiny Martin Loučka, který je společně s Georginou Murphy-Jones jejím předsedou a současně členem výboru EAPC.
Cílem pracovní skupiny je zmapovat a sdílet různé modely fungování a zkušenosti z různých zemí a na jejich základě připravit sadu mezinárodně platných doporučení. Jednou z prvních společných aktivit je organizace série čtyř webinářů s názvem “Bridging the Gap: Delivering Palliative and End-of-life Care within Emergency Medical Services”, ve které členové skupiny postupně představí své aktivity v oblasti výzkumu i praxe. Více informací o webinářích, termínech a možnost registrace zde.