Na konferenci byly prezentovány konkrétní výsledky, zkušenosti z dobré praxe a úspěchy zapojených domovů. Mezi přednášejícími nechyběl prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ing. Přemysl Filip, MSc., programový manažer nadačního fondu Abakus pro oblast paliativní péče, Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D., ředitel organizace Sue Ryder, Mgr. Barbora Nejedlá, koordinátorka a evaluátorka programu nebo Mgr. Věra Vodičková, koordinátorka paliativní péče v Domově Sue Ryder. Konferenci moderoval PhDr. Martin Loučka, PhD., zakladatel Centra paliativní péče.
„Jedním z pozitivních a objektivně měřitelných výstupů programu je průměrně 20% snížení počtu zemřelých klientů v nemocnici oproti době, kdy organizace do programu vstupovaly. Důkazem úspěšné implementace je i to, že v sledovaném roce 2024 zemřelo tam, kde si přálo, přibližně 70 % klientů domovů prvního i druhého běhu programu. Domovy začaly systematicky vést rozhovory o závěru života a vědomě sledovat související přání klientů,“ popsal konkrétní změnu, k níž program přispěl, ředitel Centra paliativní péče Jan Blinka.
Závěrečnou konferenci i trvání programu jako takové přesahuje podpora regionální i nadregionální spolupráce při zavádění paliativní péče v dalších pobytových sociálních službách. Především vznikají místní iniciativy (konference, kulaté stoly ad.) soustředěné právě kolem zapojených domovů. Cílem je, aby například kraje jako hlavní zřizovatelé těchto služeb měly přístup k dobré praxi a další domovy mohly důstojný závěr života nabídnout všem svým obyvatelům. I když jsou pobytové sociální služby pro seniory významným poskytovatelem péče v závěru života a pečují o více než 60 tisíc osob, přibližně 40 % jejich obyvatel v současnosti stále umírá ve zdravotnických zařízeních nebo při převozu. Právě to se nadační fond Abakus se svými partnery snaží změnit.
Konference účastníkům přiblížila též metodické výstupy programu včetně metodiky GeriPASS umožňující zavedení postupů do dalších pobytových sociálních služeb. Dále nově zaváděnou pozici koordinátora paliativní péče, která je v Česku v zařízeních tohoto typu stále ojedinělá, i specifický mentorský program a sdílení know-how napříč zapojenými domovy.
Aby se mohly principy paliativní péče šířit i do dalších pobytových sociálních zařízení, spustilo na podzim roku 2024 Centrum paliativní péče návazný mentorský program, do nějž se mohou instituce tohoto typu zapojit. Rozšiřovat paliativní péči do dalších typů služeb pro seniory bude po skončení programu také organizace Sue Ryder, která má navíc v plánu dál inovovat pojetí sociálních služeb o další přístupy.
„V našem domově uplatňujeme tři pilíře, které mají potenciál dlouhodobě změnit péči o seniory napříč Českem. Jedná se o práci multidisciplinárního týmu, koordinovaný přístup k péči a právě paliativní přístup. Díky nadačnímu fondu Abakus jsme mohli spojit síly s Centrem paliativní péče a dát vznik tomuto průkopnickému několikaletému programu. Na základě dosavadních výsledků věříme, že zkušenosti a nástroje, které program přinesl, usnadní zavádění paliativního přístupu do praxe dalším domovům pro seniory a nastartujeme tak systémovou změnu po celé republice,“ věří ředitel Sue Ryder Matěj Lejsal.
„O systémové změny v oblasti paliativní péče usilujeme už více než deset let – našim cílem je, aby co nejvíce lidí mohlo trávit závěr života důstojně a dle vlastního přání. Jsme rádi, že se nám podařilo zavést kvalitní péči v závěru života i do desítek zařízení pobytových sociálních služeb pro seniory z celé ČR, které ji dnes aktivně poskytují svým klientům a klientkám. Současně věříme, že i díky sdílení dobré praxe budou další přibývat,“ uvedl Přemysl Filip, programový manažer nadačního fondu Abakus.
Nadační fond Abakus se v současnosti věnuje také podpoře poskytování paliativní péče v nemocnicích či v ordinacích praktických lékařů a lékařek. Zároveň od letošního ledna odstartoval společně s Centrem paliativní péče program na zlepšování péče o pacienty v závěru života na lůžkách dlouhodobé a následné péče s předpokládaný pozitivním dopadem až na polovinu zařízení tohoto typu po celém Česku.
„Dlouhodobým cílem naší organizace je zvyšování dostupnosti a kvality paliativní péče v Česku, a proto jsme rádi, že můžeme společně s nadačním fondem Abakus i dalšími partnery zavádět paliativní péči tam, kde dříve nebyla – do nemocnic, domovů pro seniory či nyní nově na lůžka dlouhodobé a následné péče. Hrdí jsme také na pokrok, který děláme v zavádění paliativního přístupu do práce zdravotních záchranných služeb, díky čemuž se sníží počet hospitalizací v závěru života a lidé tak budou umírat tam, kde si přejí,“ představil další činnost Centra paliativní péče ředitel Jan Blinka.
Další zdroje: