Konference Paliativní péče v domovech pro seniory

Srdečně Vás zveme na konferenci, která představí výsledky a příklady dobré praxe dvou ročníků programu nadačního fondu Abakus Paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory. Vítáme účast zaměstnanců a zaměstnankyň pobytových sociálních služeb pro seniory, zástupců a zástupkyň odborných a střešních organizací, krajských úřadů a zřizovatelů, kteří společně usilují o důstojné stáří pro ty nejzranitelnější. Konference se koná pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví a České společnost paliativní medicíny.
Anotace

Pobytové sociální služby pro seniory jsou v Česku významným poskytovatelem péče v závěru života. Pečují o více než 60 tisíc osob. Přesto jejich obyvatelé v přibližně 40 % případů umírají ve zdravotnických zařízeních nebo při převozu do nich – sami, mimo své známé prostředí. Díky podpoře nadačního fondu Abakus pracuje Centrum paliativní péče a Sue Ryder od roku 2021 na programu, který paliativní péči zavádí do pobytových zařízení pro seniory. Výsledky programu společně představíme na této konferenci.

Kromě výsledků evaluace programu budeme s návštěvníky sdílet i metodické výstupy programu (např. metodiku GeriPASS) a jeho specifické prvky - mentorský program, pozici koordinátora paliativní péče a další. 

Cílem konference je napomoci škálování implementačního programu a šíření dobré praxe z podpořených organizací a také podpořit regionální i nadregionální spolupráci v oblasti zavádění paliativní péče v pobytových sociálních službách. 

Kdy a kde

KDY: v úterý 15. 4. 2025

KDE: Kongresové centrum Olšanka

Cena

1750 Kč včetně DPH (včetně coffee breaků a oběda)

Každá zapojená organizace má 2 místa zdarma.

Důležité: Od 15. 3. si účtujeme za změnu účastníka poplatek 200Kč. 

Program

9:00-10:00: Prezence hostů

PLENÁRNÍ PROGRAM

10:00-10:25: Zahájení konference: úvodní slovo zástupců NF Abakus a pozvaných hostů

10:25-10:50: Závěr života v pobytových sociálních službách pohledem celostátních statistik (prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.)

10:50-11:15: Program nadačního fondu Abakus jako nástroj systémové změny (Mgr. Martina Pojarová, Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D.)

11:15-11:45: Jak jsme s domovy v programu pracovali: metodika GeriPaSS (Mgr. Barbora Nejedlá)

11:45-13:15: Oběd 

13:15-13:45: Mentor jako laskavý průvodce organizační změnou (Mgr. Lucie Vísnerová; Vstupy mentorek: Kateřina Crhová, DiS., Mgr. Martina Tesařová; Vstupy domovů: Mgr. Jana Schmidtová, DiS.)

13:45-14:15: Koordinátor paliativní péče v domovech pro seniory: kdo, jak a proč má tuto roli mít? (Mgr. Věra Vodičková; Vstupy domovů: Mgr. Olga Radimecká, Mgr. Martina Primaková, MBA)

14:15-14:45: Pauza na kávu

14:45-15:15: Domovy před a po: přehled hlavních výsledků programu nadačního fondu Abakus (Mgr. Barbora Nejedlá)

15:15-16:15: Výzvy pro budoucnost: panelová diskuze (Moderátor: PhDr. Martin Loučka, Ph.D.; Panelisté: Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D., Ing. Vladimír Vopelka, MUDr. Vanda Světlíková, Mgr. Šárka Jelínková)

16:15-16:30: Zakončení konference

PARALELNÍ WORKSHOPY

10:55; 13:15; 14:15: Jak spolupracovat s lékaři, aby se podpořilo poskytování paliativní péče v domovech? (facilitace: MUDr. Veronika Mikolajková, Bc. Radka Blažková)

10:55; 13:15; 14:15: Jak začlenit koordinátora paliativní péče do chodu organizace? (facilitace: Bc. et Bc. Viera Ivanovová)

10:55; 13:15; 14:15: Jak v domově přistupujeme k plánování péče v závěru života? (facilitace: MUDr. Regina Slámová)

Délka Workshopů je 50 minut.

Konferenci moderuje: PhDr. Martin Loučka, Ph.D.

Anotace programových bloků

PŘEDNÁŠKY

Ladislav Dušek: Závěr života v pobytových sociálních službách pohledem celostátních statistik (2019-2023)

Přednáška představí výsledky analýzy celostátních statistik ohledně poskytování zdravotní a sociální péče v závěru života v pobytových sociálních službách pro seniory. Na základě unikátních dat Národního sociálního informačního systému a Národního zdravotnického informačního systému objasní, nakolik se realita v domovech blíží optimálním scénářům péče v závěru života, včetně místa a příčiny úmrtí, dostupnosti specializované paliativní péče, čerpání ostatních relevantních služeb a dalších témat.

Martina Pojarová, Matěj Lejsal: Program nadačního fondu Abakus jako nástroj systémové změny

Příspěvek ukáže, jak program podpořil proces změny a změny v organizacích ovlivnily vnější prostředí organizace i program samotný. Co pomohlo organizacím zavádět paliativní péči do praxe a jak mohou být tyto principy inspirací pro další domovy.

Barbora Nejedlá: Jak jsme s domovy v programu pracovali: metodika GeriPaSS

V tomto příspěvku představíme metodiku GeriPASS. Zaměříme se na její vznik, formu, cíle, cílovou skupinu a klíčová doporučení – celkem 11 praktických kroků. Přiblížíme také zpětnou vazbu a reference, které potvrzují její přínos v praxi. Přijďte si poslechnout, jak GeriPASS usnadňuje práci při implementaci paliativní péče do pobytových sociálních služeb.

Lucie Vísnerová: Mentor jako laskavý průvodce organizační změnou

„Jak je důležité míti mentora.“, to je leitmotivem příspěvku. Podíváme se na základní informace o mentorovi v programu – časovou dotaci a rámec podpory. Také na principy mentoringu – kým byl a proč, jaká byla jeho role; naplnění pojmu „laskavý průvodce“. V závěru budeme reflektovat na největší výzvy, úspěchy a úskalí z pohledu mentorek, také na přínos mentoringu z pohledu organizace, ve které program probíhal.

Věra Vodičková: Koordinátor paliativní péče v domovech pro seniory-kdo, jak a proč má tuto roli mít?

Koordinátor paliativní péče v domově pro seniory hraje klíčovou roli v zajišťování kvalitní a komplexní péče v závěru života. Jeho hlavním úkolem je koordinovat multidisciplinární tým a podporovat klienty a jejich blízké. Jako interní specialista je jakýmsi nositelem „paliativního know-how“ organizace, které má za úkol udržovat, rozvíjet a předávat svým kolegům. Kdo jsou koordinátoři a jací by měli být? Na to se v příspěvku zaměříme.

Barbora Nejedlá: Domovy před a po-přehled hlavních výsledků programu nadačního fondu Abakus

V přednášce shrneme hlavní výsledky programu nadačního fondu Abakus „Domovy před a po“. Ukážeme, jak evaluace s dopadovou logikou formovala design programu. Přiblížíme proces sběru dat, doložíme splnění cílů a představíme evaluační zprávu za oba běhy programu. Nechte se inspirovat, jakou roli může evaluace mít během všech fází programu.

Martin Loučka: Výzvy pro budoucnost: Panelová diskuze

Cílem závěrečné diskuze je pojmenovat klíčové oblasti, rizika a příležitosti pro další rozvoj paliativní péče v prostředí pobytových sociálních služeb pro seniory. Diskutovat budou zástupci relevantních institucí a odborníci na systém zdravotních a sociálních služeb.

WORKSHOPY

Veronika Mikolajková: Jak spolupracovat s lékaři, aby se podpořilo poskytování paliativní péče v domovech?

Workshop Vás provede modalitami spolupráce domovů s lékaři v oblasti obecné i specializované paliativní péče, umožní reflektovat na překážky spolupráce, podpoří v krocích, které mají potenciál zkvalitnit spolupráci mezi lékaři a domovem.

Viera Ivanovová: Jak včlenit koordinátora paliativní péče do chodu organizace?

V rámci tohoto workshopu se zaměříme na kompetence koordinátora paliativní péče a jeho roli v rámci týmu organizace. Na kazuistice si prakticky ukážeme, jaké jsou jeho klíčové kompetence, a prozkoumáme situace, kdy koordinátor paliativní péče v organizaci chybí nebo kdy dochází ke změně obsazení této pozice.

Regina Slámová: Jak v domově přistupujeme k plánování péče v závěru života?

Cílem workshopu je dát prostor pro reflexi zkušeností souvisejících s plánováním péče v závěru života v kontextu aktivního, kvalitního života klientů v domovech, a to za pomoci kazuistické práce.

Partneři konference

Hlavním partnerem konference je NF Abakus

Konferenci doplní prezentace vystavovatelů, těšit se můžete na Cestu domů, Centrum paliativní péče, Chytrou organizaci, Kaleido, Klaro, Odbornou aromatickou společnost, Domov Sue Ryder, Sanitku splněných přání a Srdcem Robinson. Ve foyer najdete také stánek Aromaniac, kteří darovali výběrovou kávu pro účastníky konference zdarma. Kávu si zde můžete také zakoupit a odnést do svých pracovišť jako ochutnávku zkonference.

Kontakt

Alžběta Havrdová,
koordinátorka konference

tel: 724 388 640

Prezentace a materiály z konference
Program nadačního fondu Abakus jako nástroj systémové změny_Pojarová M., Lejsal M
pdf / 614.7 kB
Stáhnout
Závěr života v pobytových sociálních službách pohledem celostátních statistik_Dušek Ladislav.
pdf / 1.8 MB
Stáhnout
Jak jsme s domovy v programu pracovali_ metodika GeriPaSS_Nejedlá B..pdf
pdf / 81.9 kB
Stáhnout
Domovy před a po_ přehled hlavních výsledků programu nadačního fondu Abakus _Nejedlá B..pdf
pdf / 84.0 kB
Stáhnout
Mentor jako laskavý průvodce organizační změnou_Vísnerová L..pdf
pdf / 248.7 kB
Stáhnout
Pohled dárce, jak na změny systému_Filip P., Tomolová L.
pdf / 762.8 kB
Stáhnout
Termíny
Lektoři
prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a vedoucí Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Je profesorem v oboru lékařské biologie. Specializuje se na analýzu a hodnocení biologických a klinických dat, aplikaci statistických metod v biologii a medicíně, biostatistiku, prediktivní onkologii a epidemiologii, také na vývoj software pro zdravotnictví a informační technologie v medicíně. Je členem řady odborných společností a komisí a hlavním řešitelem či spoluřešitelem více než 40 grantových projektů vědy a výzkumu.
Kateřina Crhová, DiS.
Vystudovala obor Diplomovaná sestra pro psychiatrii. Celoživotně se věnuje pacientům s rizikem dlouhodobého snížení kvality života v souvislosti se základním onemocněním. Za formující pracovní zkušenosti považuje působení v Terénním týmu pro duální diagnózy Kliniky Eset a vedení sesterského týmu v Domově Sue Ryder v Praze, kde se podílela na poskytování a rozvoji paliativní péče. V současné době vede tým sester v domácí péči skupiny Medicon a působí jako lektorka a mentorka CPP.  Kateřina klade důraz na klíčové aspekty péče, jako je partnerský přístup k pacientovi, multidisciplinární spolupráce, celostní pohled na zdraví, meziorganizační spolupráce a autenticita v přístupu k pacientům a rodinám.
Ing. Přemysl Filip, MSc.
Přemysl Filip je programový manažer nadačního fondu Abakus pro oblast paliativní péče a zdravotnictví. Absolvent Manchester University, který 20 let propojuje firmy, neziskový a veřejný sektor. Vedl oblast inovací a společenské odpovědnosti ve firmách Škoda Auto, T-Mobile, Vodafone, byl ředitelem Světlušky nadačního fondu Českého rozhlasu nebo místopředsedou Business Leaders Forum.
Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Lektorka a mentorka v oblasti paliativní péče a psychoterapeutka se specializací na logoterapii a existenciální analýzu. Zaměřuje se na efektivní komunikaci a podporu druhých v jejich rozvoji. Mezi její oblíbená témata patří také proces řízení změn při zavádění paliativní péče v organizacích a péče o profesionální pečující.
Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D.
Matěj Lejsal je ředitel organizace Sue Ryder. Vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v rámci programu řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Dlouhodobě se věnuje se tématu paliativního přístupu v sociálních službách a ve službách dlouhodobé péče.
PhDr. Martin Loučka, PhD.
Zakladatel Centra paliativní péče, psycholog, odborný asistent na oddělení lékařské psychologie 3. LF UK. Paliativní péči studoval v doktorském programu na Lancaster University v Anglii, jako stipendista Fulbrightovy komise působil na Icahn School of Medicine v New Yorku.Absolvoval dlouhodobou stáž na VU Medical Center v Amsterdamu, kurz práce s komplikovaným zármutkem na Columbia University v New Yorku a komplexní výcvik v gestalt terapii v Institutu Dialog. Za svou práci na rozvoji paliativní péče získal řadu ocenění. Absolvoval kurz prolektory komunikace od společnosti VitalTalk, program Palliative Care Education and Practice na Harvard Medical School a v roce 2019 získal stipendium nadačního fondu Abakus pro lídry v paliativní péči. Od roku 2024 je stipendistou organizace Ashoka, která celosvětově podporuje hybatele společenských změn. V letech 2017-2023 byl vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny. Klinicky působil v několika nemocničních paliativních týmech a také v hospici Cesta domů.
MUDr. Veronika Mikolajková
Lékařka Ambulance Paliativní medicíny a Domova se zvláštním režimem Diakonie Valašské Meziříčí. Absolventka stipendijního programu pro paliativní péči NF Abakus. Je součástí paliativního týmu domácího hospice Společnou cestou a nemocničního paliativního týmu Nemocnice Agel Valašské Meziříčí a.s. Propojením těchto pozic hledá možnosti optimální podpory klientům a jejich rodinám v regionu.
Mgr. Barbora Nejedlá
Její profesní kariéra je spojena s organizací Sue Ryder. Zastávala pozici koordinátorky a evaluátorky programu NF Abakus rozvíjejícího paliativní péči v domovech pro seniory. Je posluchačkou doktorského studia na katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Mgr. et Mgr. Karolína Pechová, Ph.D.
Karolína Pechová získala Ph.D. v oboru sociální práce na Fakultě humanitních studií univerzity Karlovy. Od roku 2014 se věnuje podpoře rozvoje paliativního přístupu a paliativní péče zejména v prostředí sociálních služeb. Je absolventkou stipendijního programu pro paliativní péči NF Avast (později Abakus).
Mgr. Martina Pojarová
Martina Pojarová vede Pečovatelské centrum Praha 7, v minulosti vedla služby Cesty domů. Spoluzakládala Rodinné a komunitní centrum Nová Trojka. Vystudovala sociologii, prošla výcviky PBSP a dynamické psychoterapie. Dlouhodobě se věnuje propojování služeb i odborníků a hledání nových cest. V současné době mentoruje zavádění paliativní péče a studuje supervizi.
Mgr. Martina Primaková
Vystudovala obor Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory a poté Andragogiku. V sociálních službách začínala jako pracovnice v přímé péči u lidí se zdravotním postižením a od roku 2015 se věnuje práci se seniory. Od roku 2017 je v CSS Emausy s.r.o ředitelkou Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem. Od roku 2020 působí v CSS Emausy také v roli koordinátorky paliativní péče. V Domově pro seniory a domově se zvláštním režimem se podílí na implementaci a rozvoji paliativní péče.
Mgr. Olga Radimecká
Pracuje v sociálních službách více než deset let, z toho 8 let jako vedoucí sociální péče v Centru sociální pomoci města Litomyšl. Je též koordinátorem paliativní péče. Jejím cílem je propojovat lidi, spolupracovat multidisciplinárně a poskytovat klientům a jejich rodinám tu nejlepší možnou péči a podporu.
Mgr. Jana Schmidtová, DiS.
Zdravotně – sociální pracovník a koordinátor paliativní péče v Domově sociálních služeb Meziboří, p. o., jejž byl součástí dvouletého projektu „Rozvoj paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory“ nadačního fondu Abakus, a kde pracuje sedmým rokem. Předtím řadu let pracovala v soukromém sektoru pro zahraniční firmu. Vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně – právní v Mostě v oboru sociální pracovník a Vysokou školu J. A. Komenského v Praze v oboru Andragogika. Srdce ji však vždy táhlo ke službě seniorům, ve které nachází hluboký smysl.
MUDr. Regina Slámová, MHA
Pracuje v Centru paliativní péče Brno na pozici vedoucího lékaře domácího hospice a ambulance paliativní medicíny. Je vedoucí pracovní skupiny pro mobilní specializovanou paliativní péči při České společnosti paliativní medicíny. Věnuje se podpoře implementace paliativní péče v domovech pro seniory a spolupráci  s praktickými lékaři. Jsou jí blízká téma plánování péče v závěru života, multidisciplinární spolupráce a vedení paliativních týmu.
MUDr. Vanda Světlíková
Je lékařka s atestacemi pro všeobecné praktické lékařství a paliativní medicínu. V současné době působí jako lékařka mobilního hospice Strom života, praktická lékařka v sociálních službách a lékařka rychlé záchranné služby Moravskoslezského kraje - má tedy zkušenosti v segmentu urgentní i dlouhodobé péče. Je zapojena v grantovém programu NF Abakus Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů. Profesně je pro ni důležitý rozvoj komunikace a respektujícího přístupu ve zdravotnictví. Vzdělává zdravotnické pracovníky v sociálních službách v paliativní medicíně. Zabývá se skautingem a podporou mladších generací v hledání vlastních hodnot.
Mgr. Martina Tesařová
Vystudovala sociální práci na FF UK a už během vysokoškolského studia se věnovala vzdělávání dospělých. Lektorsky se zaměřuje zejména na oblast efektivní komunikace, mediace, vyjednávání a řešení konfliktů. Od roku 2016 pracuje v domácím hospici Cesta domů jako vedoucí terénní a pobytové odlehčovací služby. V letech 2005 - 2020 externě vyučovala na FHS, obor řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Jako mentorka se v letech 2021 - 2024 zapojila do projektu nadace Abakus "Rozvoj paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory".
Mgr. Lucie Vísnerová
Vystudovala sociální práci a andragogiku, od roku 2005 se pohybuje v sociálních službách,od roku 2015 jako ředitelka domova pro seniory. Má rozsáhlé zkušenosti se zaváděnímprocesů v sociálních službách, od roku 2017 se věnuje integraci paliativní péče v prostředípobytových služeb. S Centrem paliativní péče spolupracovala na několika projektech, kterése týkaly rozvoje paliativních kompetencí u personálu domovů, aktuálně se věnuje takésíťování v rámci krajských organizací.
Mgr. Věra Vodičková
Koordinátorka paliativní péče v Domově Sue Ryder, vystudovala na 1. lékařské fakultě obor Nutriční specialista a k paliativní péči se dostala prostřednictvím péče o pacienty s poruchami polykání a umělou výživu. V Sue Ryder má na starost komplexní zajištění geriatrické paliativní péče a vzdělávání kolegů, v lektorské činnosti se věnuje rozvoji geriatrické paliativní péče v prostředí sociálních služeb a výživě v geriatrické paliativní péči. V minulosti pracovala také v Centru provázení Gynekologicko-porodnické kliniky VFN, kde zajišťovala psychosociální podporu rodičů extrémně nedonošených novorozenců a dětí, které se rodí se závažnými zdravotními potížemi, včetně perinatální paliativní péče.
Ing. Vladimír Vopelka
Domovy sociálních služeb Litvínov vede již více než 10 let, je to velký zastánce transformace DOZP v komunitní službu, inicioval přechod doprovázení klientů v závěru života až k profesionální paliativní péči. Pracoval i jako ředitel okresní nemocnice, v současné době je i viceprezidentem APSS ČR pro pobytové služby.
Bc. Radka Blažková
Je všeobecná sestra – od roku 2015 pracuje v Diakonii Valašské Meziříčí – DOMOV SE ZVLÁŠTNÍM REŽIMEM. Pracovala zde jako pečovatelka, zdravotní sestra a od roku 2017 jako Staniční sestra a zástupce vedoucí domova. Od záři roku 2024 pracuje v domově jako vedoucí a staniční sestra v jednom. Ráda dělá práci, která dává smysl.
Mgr. Šárka Jelínková
Šárka Jelínková je náměstkyně MPSV a bývalá senátorka. V minulosti působila také jako předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL, ředitelka Centra pro seniory Zahrada, inspektorka kvality v sociálních službách a zastupitelka Zlínského kraje. Díky těmto zkušenostem i svému osobnímu nastavení, usiluje o kvalitní sociální služby a důstojný život seniorů, osob se zdravotním postižením i všech zranitelných skupin v naší společnosti.