Konference Paliativní péče v domovech pro seniory: 5 let zkušeností z programu nadačního fondu Abakus

Srdečně Vás zveme na konferenci, která představí výsledky a příklady dobré praxe dvou ročníků programu nadačního fondu Abakus Paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory. Vítáme účast zaměstnanců a zaměstnankyň pobytových sociálních služeb pro seniory, zástupců a zástupkyň odborných a střešních organizací, krajských úřadů a zřizovatelů, kteří společně usilují o důstojné stáří pro ty nejzranitelnější. Konference se koná pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví a České společnost paliativní medicíny.
15. 4. 2025
Anotace

Pobytové sociální služby pro seniory jsou v Česku významným poskytovatelem péče v závěru života. Pečují o více než 60 tisíc osob. Přesto jejich obyvatelé v přibližně 40 % případů umírají ve zdravotnických zařízeních nebo při převozu do nich – sami, mimo své známé prostředí. Díky podpoře nadačního fondu Abakus pracuje Centrum paliativní péče a Sue Ryder od roku 2021 na programu, který paliativní péči zavádí do pobytových zařízení pro seniory. Výsledky programu společně představíme na této konferenci.

Kromě výsledků evaluace programu budeme s návštěvníky sdílet i metodické výstupy programu (např. metodiku GeriPASS) a jeho specifické prvky - mentorský program, pozici koordinátora paliativní péče a další. 

Cílem konference je napomoci škálování implementačního programu a šíření dobré praxe z podpořených organizací a také podpořit regionální i nadregionální spolupráci v oblasti zavádění paliativní péče v pobytových sociálních službách. 

Kdy a kde

KDY: v úterý 15. 4. 2025

KDE: Kongresové centrum Olšanka

Cena

1750 Kč včetně DPH (včetně coffee breaků a oběda)

Každá zapojená organizace má 2 místa zdarma.

Důležité: Od 15. 3. si účtujeme za změnu účastníka poplatek 200Kč. 

Program

9:00-10:00: Prezence hostů

PLENÁRNÍ PROGRAM

10:00-10:25: Zahájení konference: úvodní slovo zástupců NF Abakus a pozvaných hostů

10:25-10:50: Závěr života v pobytových sociálních službách pohledem celostátních statistik (prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.)

10:50-11:15: Program nadačního fondu Abakus jako nástroj systémové změny (Mgr. Martina Pojarová, Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D.)

11:15-11:45: Jak jsme s domovy v programu pracovali: metodika GeriPaSS (Mgr. Barbora Nejedlá)

11:45-13:15: Oběd 

13:15-13:45: Mentor jako laskavý průvodce organizační změnou (Mgr. Lucie Vísnerová; Vstupy mentorek: Kateřina Crhová, DiS., Mgr. Martina Tesařová; Vstupy domovů: Mgr. Jana Schmidtová, DiS.)

13:45-14:15: Koordinátor paliativní péče v domovech pro seniory: kdo, jak a proč má tuto roli mít? (Mgr. Věra Vodičková; Vstupy domovů: Mgr. Olga Radimecká, Mgr. Martina Primaková, MBA)

14:15-14:45: Pauza na kávu

14:45-15:15: Domovy před a po: přehled hlavních výsledků programu nadačního fondu Abakus (Mgr. Barbora Nejedlá)

15:15-16:15: Výzvy pro budoucnost: panelová diskuze (Moderátor: PhDr. Martin Loučka, Ph.D.; Panelisté: Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D., Ing. Vladimír Vopelka, MUDr. Vanda Světlíková, Mgr. Šárka Jelínková)

16:15-16:30: Zakončení konference

PARALELNÍ WORKSHOPY

10:55-11:45; 13:15-14:05; 14:15-15:05: Jak spolupracovat s lékaři, aby se podpořilo poskytování paliativní péče v domovech? (facilitace: MUDr. Veronika Mikolajková, Bc. Radka Blažková)

10:55-11:45; 13:15-14:05; 14:15-15:05: Jak začlenit koordinátora paliativní péče do chodu organizace? (facilitace: Bc. et Bc. Viera Ivanovová)

10:55-11:45; 13:15-14:05; 14:15-15:05: Jak v domově přistupujeme k plánování péče v závěru života? (facilitace: MUDr. Regina Slámová)

Délka Workshopů je 50 minut.

Konferenci moderuje: PhDr. Martin Loučka, Ph.D.

Anotace programových bloků

PŘEDNÁŠKY

Ladislav Dušek: Závěr života v pobytových sociálních službách pohledem celostátních statistik (2019-2023)

Přednáška představí výsledky analýzy celostátních statistik ohledně poskytování zdravotní a sociální péče v závěru života v pobytových sociálních službách pro seniory. Na základě unikátních dat Národního sociálního informačního systému a Národního zdravotnického informačního systému objasní, nakolik se realita v domovech blíží optimálním scénářům péče v závěru života, včetně místa a příčiny úmrtí, dostupnosti specializované paliativní péče, čerpání ostatních relevantních služeb a dalších témat.

Martina Pojarová, Matěj Lejsal: Program nadačního fondu Abakus jako nástroj systémové změny

Příspěvek ukáže, jak program podpořil proces změny a změny v organizacích ovlivnily vnější prostředí organizace i program samotný. Co pomohlo organizacím zavádět paliativní péči do praxe a jak mohou být tyto principy inspirací pro další domovy.

Barbora Nejedlá: Jak jsme s domovy v programu pracovali: metodika GeriPaSS

V tomto příspěvku představíme metodiku GeriPASS. Zaměříme se na její vznik, formu, cíle, cílovou skupinu a klíčová doporučení – celkem 11 praktických kroků. Přiblížíme také zpětnou vazbu a reference, které potvrzují její přínos v praxi. Přijďte si poslechnout, jak GeriPASS usnadňuje práci při implementaci paliativní péče do pobytových sociálních služeb.

Lucie Vísnerová: Mentor jako laskavý průvodce organizační změnou

„Jak je důležité míti mentora.“, to je leitmotivem příspěvku. Podíváme se na základní informace o mentorovi v programu – časovou dotaci a rámec podpory. Také na principy mentoringu – kým byl a proč, jaká byla jeho role; naplnění pojmu „laskavý průvodce“. V závěru budeme reflektovat na největší výzvy, úspěchy a úskalí z pohledu mentorek, také na přínos mentoringu z pohledu organizace, ve které program probíhal.

Věra Vodičková: Koordinátor paliativní péče v domovech pro seniory-kdo, jak a proč má tuto roli mít?

Koordinátor paliativní péče v domově pro seniory hraje klíčovou roli v zajišťování kvalitní a komplexní péče v závěru života. Jeho hlavním úkolem je koordinovat multidisciplinární tým a podporovat klienty a jejich blízké. Jako interní specialista je jakýmsi nositelem „paliativního know-how“ organizace, které má za úkol udržovat, rozvíjet a předávat svým kolegům. Kdo jsou koordinátoři a jací by měli být? Na to se v příspěvku zaměříme.

Barbora Nejedlá: Domovy před a po-přehled hlavních výsledků programu nadačního fondu Abakus

V přednášce shrneme hlavní výsledky programu nadačního fondu Abakus „Domovy před a po“. Ukážeme, jak evaluace s dopadovou logikou formovala design programu. Přiblížíme proces sběru dat, doložíme splnění cílů a představíme evaluační zprávu za oba běhy programu. Nechte se inspirovat, jakou roli může evaluace mít během všech fází programu.

Martin Loučka: Výzvy pro budoucnost: Panelová diskuze

Cílem závěrečné diskuze je pojmenovat klíčové oblasti, rizika a příležitosti pro další rozvoj paliativní péče v prostředí pobytových sociálních služeb pro seniory. Diskutovat budou zástupci relevantních institucí a odborníci na systém zdravotních a sociálních služeb.

WORKSHOPY

Veronika Mikolajková: Jak spolupracovat s lékaři, aby se podpořilo poskytování paliativní péče v domovech?

Workshop Vás provede modalitami spolupráce domovů s lékaři v oblasti obecné i specializované paliativní péče, umožní reflektovat na překážky spolupráce, podpoří v krocích, které mají potenciál zkvalitnit spolupráci mezi lékaři a domovem.

Viera Ivanovová: Jak včlenit koordinátora paliativní péče do chodu organizace?

V rámci tohoto workshopu se zaměříme na kompetence koordinátora paliativní péče a jeho roli v rámci týmu organizace. Na kazuistice si prakticky ukážeme, jaké jsou jeho klíčové kompetence, a prozkoumáme situace, kdy koordinátor paliativní péče v organizaci chybí nebo kdy dochází ke změně obsazení této pozice.

Regina Slámová: Jak v domově přistupujeme k plánování péče v závěru života?

Cílem workshopu je dát prostor pro reflexi zkušeností souvisejících s plánováním péče v závěru života v kontextu aktivního, kvalitního života klientů v domovech, a to za pomoci kazuistické práce.

Registrace na workshopy

Registrace na jednotlivé workshopy je již spuštěna. Vybírat můžete z této nabídky:

Jak spolupracovat s lékaři, aby se podpořilo poskytování paliativní péče v domovech? (garant: Regina Slámová, vedoucí workshopu: Veronika Mikolajková)

Jak včlenit koordinátora paliativní péče do chodu organizace? (garant Karolína Pechová; vedoucí workshopu Viera Ivanovová)

Jak v domově přistupujeme k plánování péče v závěru života? (garant a vedoucí workshopu: Regina Slámová)

Kontakt

Alžběta Havrdová,
koordinátorka konference

Termíny
15. 4. 2025
Praha PRO ZAPOJENÉ ORGANIZACE V PROJEKTU
15. 4. 2025
Praha
Lektoři
prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a vedoucí Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Je profesorem v oboru lékařské biologie. Specializuje se na analýzu a hodnocení biologických a klinických dat, aplikaci statistických metod v biologii a medicíně, biostatistiku, prediktivní onkologii a epidemiologii, také na vývoj software pro zdravotnictví a informační technologie v medicíně. Je členem řady odborných společností a komisí a hlavním řešitelem či spoluřešitelem více než 40 grantových projektů vědy a výzkumu.
Kateřina Crhová, DiS.
Vystudovala obor Diplomovaná sestra pro psychiatrii. Celoživotně se věnuje pacientům s rizikem dlouhodobého snížení kvality života v souvislosti se základním onemocněním. Za formující pracovní zkušenosti považuje působení v Terénním týmu pro duální diagnózy Kliniky Eset a vedení sesterského týmu v Domově Sue Ryder v Praze, kde se podílela na poskytování a rozvoji paliativní péče. V současné době vede tým sester v domácí péči skupiny Medicon a působí jako lektorka a mentorka CPP.  Kateřina klade důraz na klíčové aspekty péče, jako je partnerský přístup k pacientovi, multidisciplinární spolupráce, celostní pohled na zdraví, meziorganizační spolupráce a autenticita v přístupu k pacientům a rodinám.
Ing. Přemysl Filip, MSc.
Přemysl Filip je programový manažer nadačního fondu Abakus pro oblast paliativní péče a zdravotnictví. Absolvent Manchester University, který 20 let propojuje firmy, neziskový a veřejný sektor. Vedl oblast inovací a společenské odpovědnosti ve firmách Škoda Auto, T-Mobile, Vodafone, byl ředitelem Světlušky nadačního fondu Českého rozhlasu nebo místopředsedou Business Leaders Forum.
Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Lektorka a mentorka v oblasti paliativní péče a psychoterapeutka se specializací na logoterapii a existenciální analýzu. Zaměřuje se na efektivní komunikaci a podporu druhých v jejich rozvoji. Mezi její oblíbená témata patří také proces řízení změn při zavádění paliativní péče v organizacích a péče o profesionální pečující.
Ing. Mgr. Matěj Lejsal, Ph.D.
Matěj Lejsal je ředitel organizace Sue Ryder. Vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v rámci programu řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Dlouhodobě se věnuje se tématu paliativního přístupu v sociálních službách a ve službách dlouhodobé péče.
PhDr. Martin Loučka, PhD.
Zakladatel Centra paliativní péče, psycholog, odborný asistent na oddělení lékařské psychologie 3. LF UK. Paliativní péči studoval v doktorském programu na Lancaster University v Anglii, jako stipendista Fulbrightovy komise působil na Icahn School of Medicine v New Yorku.Absolvoval dlouhodobou stáž na VU Medical Center v Amsterdamu, kurz práce s komplikovaným zármutkem na Columbia University v New Yorku a komplexní výcvik v gestalt terapii v Institutu Dialog. Za svou práci na rozvoji paliativní péče získal řadu ocenění. Absolvoval kurz prolektory komunikace od společnosti VitalTalk, program Palliative Care Education and Practice na Harvard Medical School a v roce 2019 získal stipendium nadačního fondu Abakus pro lídry v paliativní péči. Od roku 2024 je stipendistou organizace Ashoka, která celosvětově podporuje hybatele společenských změn. V letech 2017-2023 byl vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny. Klinicky působil v několika nemocničních paliativních týmech a také v hospici Cesta domů.
MUDr. Veronika Mikolajková
Lékařka Ambulance Paliativní medicíny a Domova se zvláštním režimem Diakonie Valašské Meziříčí. Absolventka stipendijního programu pro paliativní péči NF Abakus. Je součástí paliativního týmu domácího hospice Společnou cestou a nemocničního paliativního týmu Nemocnice Agel Valašské Meziříčí a.s. Propojením těchto pozic hledá možnosti optimální podpory klientům a jejich rodinám v regionu.
Mgr. Barbora Nejedlá
Její profesní kariéra je spojena s organizací Sue Ryder. Zastávala pozici koordinátorky a evaluátorky programu NF Abakus rozvíjejícího paliativní péči v domovech pro seniory. Je posluchačkou doktorského studia na katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Mgr. et Mgr. Karolína Pechová, Ph.D.
Karolína Pechová získala Ph.D. v oboru sociální práce na Fakultě humanitních studií univerzity Karlovy. Od roku 2014 se věnuje podpoře rozvoje paliativního přístupu a paliativní péče zejména v prostředí sociálních služeb. Je absolventkou stipendijního programu pro paliativní péči NF Avast (později Abakus).
Mgr. Martina Pojarová
Martina Pojarová vede Pečovatelské centrum Praha 7, v minulosti vedla služby Cesty domů. Spoluzakládala Rodinné a komunitní centrum Nová Trojka. Vystudovala sociologii, prošla výcviky PBSP a dynamické psychoterapie. Dlouhodobě se věnuje propojování služeb i odborníků a hledání nových cest. V současné době mentoruje zavádění paliativní péče a studuje supervizi.
Mgr. Martina Primaková
Vystudovala obor Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory a poté Andragogiku. V sociálních službách začínala jako pracovnice v přímé péči u lidí se zdravotním postižením a od roku 2015 se věnuje práci se seniory. Od roku 2017 je v CSS Emausy s.r.o ředitelkou Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem. Od roku 2020 působí v CSS Emausy také v roli koordinátorky paliativní péče. V Domově pro seniory a domově se zvláštním režimem se podílí na implementaci a rozvoji paliativní péče.
Mgr. Olga Radimecká
Pracuje v sociálních službách více než deset let, z toho 8 let jako vedoucí sociální péče v Centru sociální pomoci města Litomyšl. Je též koordinátorem paliativní péče. Jejím cílem je propojovat lidi, spolupracovat multidisciplinárně a poskytovat klientům a jejich rodinám tu nejlepší možnou péči a podporu.
Mgr. Jana Schmidtová, DiS.
Zdravotně – sociální pracovník a koordinátor paliativní péče v Domově sociálních služeb Meziboří, p. o., jejž byl součástí dvouletého projektu „Rozvoj paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory“ nadačního fondu Abakus, a kde pracuje sedmým rokem. Předtím řadu let pracovala v soukromém sektoru pro zahraniční firmu. Vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně – právní v Mostě v oboru sociální pracovník a Vysokou školu J. A. Komenského v Praze v oboru Andragogika. Srdce ji však vždy táhlo ke službě seniorům, ve které nachází hluboký smysl.
MUDr. Regina Slámová, MHA
Pracuje v Centru paliativní péče Brno na pozici vedoucího lékaře domácího hospice a ambulance paliativní medicíny. Je vedoucí pracovní skupiny pro mobilní specializovanou paliativní péči při České společnosti paliativní medicíny. Věnuje se podpoře implementace paliativní péče v domovech pro seniory a spolupráci  s praktickými lékaři. Jsou jí blízká téma plánování péče v závěru života, multidisciplinární spolupráce a vedení paliativních týmu.
MUDr. Vanda Světlíková
Je lékařka s atestacemi pro všeobecné praktické lékařství a paliativní medicínu. V současné době působí jako lékařka mobilního hospice Strom života, praktická lékařka v sociálních službách a lékařka rychlé záchranné služby Moravskoslezského kraje - má tedy zkušenosti v segmentu urgentní i dlouhodobé péče. Je zapojena v grantovém programu NF Abakus Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů. Profesně je pro ni důležitý rozvoj komunikace a respektujícího přístupu ve zdravotnictví. Vzdělává zdravotnické pracovníky v sociálních službách v paliativní medicíně. Zabývá se skautingem a podporou mladších generací v hledání vlastních hodnot.
Mgr. Martina Tesařová
Vystudovala sociální práci na FF UK a už během vysokoškolského studia se věnovala vzdělávání dospělých. Lektorsky se zaměřuje zejména na oblast efektivní komunikace, mediace, vyjednávání a řešení konfliktů. Od roku 2016 pracuje v domácím hospici Cesta domů jako vedoucí terénní a pobytové odlehčovací služby. V letech 2005 - 2020 externě vyučovala na FHS, obor řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Jako mentorka se v letech 2021 - 2024 zapojila do projektu nadace Abakus "Rozvoj paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory".
Mgr. Lucie Vísnerová
Vystudovala sociální práci a andragogiku, od roku 2005 se pohybuje v sociálních službách,od roku 2015 jako ředitelka domova pro seniory. Má rozsáhlé zkušenosti se zaváděnímprocesů v sociálních službách, od roku 2017 se věnuje integraci paliativní péče v prostředípobytových služeb. S Centrem paliativní péče spolupracovala na několika projektech, kterése týkaly rozvoje paliativních kompetencí u personálu domovů, aktuálně se věnuje takésíťování v rámci krajských organizací.
Mgr. Věra Vodičková
Koordinátorka paliativní péče v Domově Sue Ryder, vystudovala na 1. lékařské fakultě obor Nutriční specialista a k paliativní péči se dostala prostřednictvím péče o pacienty s poruchami polykání a umělou výživu. V Sue Ryder má na starost komplexní zajištění geriatrické paliativní péče a vzdělávání kolegů, v lektorské činnosti se věnuje rozvoji geriatrické paliativní péče v prostředí sociálních služeb a výživě v geriatrické paliativní péči. V minulosti pracovala také v Centru provázení Gynekologicko-porodnické kliniky VFN, kde zajišťovala psychosociální podporu rodičů extrémně nedonošených novorozenců a dětí, které se rodí se závažnými zdravotními potížemi, včetně perinatální paliativní péče.
Ing. Vladimír Vopelka
Domovy sociálních služeb Litvínov vede již více než 10 let, je to velký zastánce transformace DOZP v komunitní službu, inicioval přechod doprovázení klientů v závěru života až k profesionální paliativní péči. Pracoval i jako ředitel okresní nemocnice, v současné době je i viceprezidentem APSS ČR pro pobytové služby.
Bc. Radka Blažková
Je všeobecná sestra – od roku 2015 pracuje v Diakonii Valašské Meziříčí – DOMOV SE ZVLÁŠTNÍM REŽIMEM. Pracovala zde jako pečovatelka, zdravotní sestra a od roku 2017 jako Staniční sestra a zástupce vedoucí domova. Od záři roku 2024 pracuje v domově jako vedoucí a staniční sestra v jednom. Ráda dělá práci, která dává smysl.
Mgr. Šárka Jelínková
Šárka Jelínková je náměstkyně MPSV a bývalá senátorka. V minulosti působila také jako předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL, ředitelka Centra pro seniory Zahrada, inspektorka kvality v sociálních službách a zastupitelka Zlínského kraje. Díky těmto zkušenostem i svému osobnímu nastavení, usiluje o kvalitní sociální služby a důstojný život seniorů, osob se zdravotním postižením i všech zranitelných skupin v naší společnosti.