Online webinář

Spirituální témata u nenáboženských pacientů v závěru života

Vítězslav Vurst B.Th

kaplan mobilního hospice Nejste sami v Olomouci

3/16/2021 / webinář už proběhl

Youtube Tv iconZáznam webináře je k dispozici.

Anotace

Nabídka rozhovoru s nemocničním nebo hospicovým kaplanem ve většině případů vyvolává spíše zneklidnění než pocit toho, co by pacient, případně jeho nejbližší potřebovali. V podvědomí většinou naskočí otázka “to je to se mnou už tak špatné”? V nejednom případě přichází odmítnutí se zdůvodněním, že pacient není věřící, případně nechodí do kostela. 

Už několik let se v souvislosti se zdravím člověka hovoří o bio-psycho-socio-spirituálním “propletenci”, ve kterém každý faktor a jejich vzájemné vztahy ovlivňují zdraví a nemoc vně i uvnitř jedince. Zatímco dovedeme docela dobře pojmenovat první tři, se spirituálními tématy si mnohdy nevíme rady. Existuje rovnítko mezi “spirituálním” a “náboženským”? A jak je to se spiritualitou tzv. ateistů? O čem je skutečná spiritualita a jaké otázky se mohou vynořovat v závěru života? A jak na ně reagovat?

 

Videozáznam

Termíny a registrace

Calendar icon

16. března online

registrace končí 16. března v 10:00

Lektoři

Vítězslav Vurst B.Th

Vítězslav Vurst B.Th

Vystudoval teologii a několik let působil jako duchovní církve adventistů. V roce 1997 - při velkých moravských záplavách - začal spolupracovat s humanitární organizací ADRA, kde později zastával pozici předsedy správní rady. Zúčastnil se projektů na Kavkaze, v jihovýchodní Asii, na Ukrajině, Balkáně, atd. Stojí u zrodu Ceny Michala Velíška. Od roku 2014 je nemocničním kaplanem; nejdříve v Praze - Motole, později ve FN Olomouc, kde je také členem paliativního týmu. Od r. 2019 je také kaplanem v mobilním hospici Nejste sami v Olomouci. Společně s kolegyní psycholožkou lektoruje akreditované výcviky “Zásady podpory a provázení osob v krizových životních situacích”. Je poradcem pro pozůstalé. 

O webináři

Webinář probíhá online a je zdarma

Kurz probíhá pouze online formou webináře a je nutné se na něj včas přihlásit. Registrovaní účastníci obdrží informace s odkazem na vstup do aplikace Zoom. Odkaz vám zašleme v den konání webináře. Pro účast je třeba stabilní připojení na internet (obvyklá rychlost českých domácností je zcela dostatečná). Účastníci mají možnost sledovat živý přenos přednášky a také se zapojit do diskuse. Registrací na webinář účastník souhlasí s nahráváním a následným zveřejněním záznamu (v případě, že nechce být na záznamu identifikován, muže při vstupu do webinářové místnosti použít přezdívku a vypnout si webkameru).

Děkujeme!

Partnerem našich webinářů je společnost Livesport.