Online webinář

Specifika kardiologie v paliativní péči

MUDr. Petra Vysočanová
Srdeční selhání patří k nejčastějším příčinám úmrtí. 10 % pacientů hospitalizovaných pro kardiovaskulární onemocnění v nemocnici zemře, většina nežije déle než 5 let od diagnózy. U pacientů s pokročilou formou srdečního selhání ale není snadné odhadnout jejich prognózu. Jakých skórovacích systémů můžeme využít pro zvážení, zda zahájit paliativní péči? Jak správně revidovat terapii a vhodně naplánovat budoucí péči ve spolupráci s pacientem nebo jeho blízkými? Zjistíte na webináři 12. 11. od 17:30 hodin.
12. 11. 2024 (již proběhl)
Anotace

Výskyt kardiovaskulárních onemocnění v České republice neustále narůstá, mimo akutní formu infarktu myokardu jde hlavně o srdeční selhání a srdeční arytmie. Jedná se především o pacienty věkově starší a asi 50-60 % z nich na své kardiální onemocnění později umírá. Ze statistik vyplývá, že při každé hospitalizaci pro srdeční selhání 10 % pacientů zemře a jen menší část nemocných žije déle než 5 let od diagnozy. 

Problémem u pacientů s pokročilou formou srdečního selhání je odhad jejich prognózy. Nemocný, který je indikován k transplantaci srdce, může přežít desítky let, ovšem pokud transplantace indikována není, doba dožití se zkracuje na několik málo týdnů. Pokud pacient není vhodný k invazivnímu postupu léčby, můžeme využít různé skórovací systémy k odhadu prognózy pacienta a následně odhadnout a zvážit, zda zahájit paliativní péči.

Léčba srdečního selhání je komplexní, vedena řadou odborných doporučení. Dobře léčený pacient užívá minimálně pět různých léků indikovaných jen pro kardiologickou diagnózu. Pokud pacienta zařadíme do paliativního programu, musíme revidovat jeho medikaci a zvážit každý konkrétní preparát z hlediska jeho benefitu pro daného pacienta.

K paliativním postupům v kardiologii patří, vedle terapie symptomů a vytvoření léčebného plánu, také zvážení deaktivace ICD. Ještě složitější situace nastává u pacientů na levokomorové srdeční podpoře.

U pacientů s pokročilým srdečním onemocněním bychom měli vždy znovu zhodnotit dostupné možnosti léčby. Je zásadní se pokusit včas zjistit, jaké jsou pacientovy hodnoty, cíle a preference. Je důležité zvážit jeho klinický stav, odhadnout prognózu, revidovat terapii a vhodně naplánovat budoucí péči ve spolupráci s pacientem, nebo jeho blízkými.

O webináři

Kurz probíhá pouze online formou webináře a je nutné se na něj včas přihlásit.

Registrovaní účastníci obdrží informace o vstupu do webového rozhraní v den přenosu e-mailem a po absolvování webináře získávají odkaz se záznamem webináře se 14ti denní platností.

Pro účast je třeba stabilní připojení na internet (obvyklá rychlost českých domácností je zcela dostatečná). Účastníci mají možnost sledovat živý přenos přednášky a také se zapojit do diskuse pomocí chatu.

Registrací na webinář účastník souhlasí s nahráváním a následným zveřejněním záznamu (v případě, že nechce být na záznamu identifikován, může při vstupu do zoom místnosti použít přezdívku a vypnout si webkameru).

V případě dotazů se obraťte na koordinátorku webinářů Elišku Vokřálovou: e.vokralova@paliativnicentrum.cz.

Termíny
Lektoři
MUDr. Petra Vysočanová
Pracuje jako kardiolog ve FN Brno. V pozici kardiologa se pohybuje především v prostředí intenzivní péče, kde se věnuje pacientům se srdečními arytmiemi, srdečním selháním, pacientům po resuscitaci anemocným se zánětlivým onemocněním srdce. Před 3 lety se rozhodla, že se pokusí na svém oddělení propojit akutní i neakutní kardiologii s paliativní medicínou. Postupně se zapojila i do práce paliativního týmu ve FN Brno, v kterém se věnuje pacientům s onemocněním srdce i dalšími interními diagnózami.