Celostátní kongres

Sestry v paliativní péči

V paliativní péči jsou sestry neodmyslitelnou součástí multidisciplinárních týmů nemocnic, lůžkových i mobilních hospiců a domovů pro seniory. Umí hodnotit všechny potřeby pacienta - zdravotní, sociální, psychické i spirituální a jejich role je nenahraditelná. Proto je v roce 2025 přivítáme už na druhém ročníku celostátního kongresu Sestry v paliativní péči. Konference se koná pod záštitou Ministerstva zdravotnictví, České asociace sester, České společnosti paliativní medicíny a Fóra mobilních hospiců.
25. 2. 2025
O konferenci

V paliativní péči jsou sestry neodmyslitelnou součástí multidisciplinárních týmů nemocnic, lůžkových i mobilních hospiců a domovů pro seniory. Umí hodnotit všechny potřeby pacienta - zdravotní, sociální, psychické i spirituální a jejich role je nenahraditelná. Proto je v roce 2025 přivítáme už na druhém ročníku celostátního kongresu Sestry v paliativní péči. 

Jakým výzvám sestry v paliativní péči při své práci čelí? Jaké nové trendy a postupy mohou sestry ve své praxi uplatnit? Co potřebuje sestra pro dobrou péči o pacienty v závěru života? Odpovědi budou na přednáškách, workshopech a v panelových diskuzích hledat odborníci a odbornice pracující dlouhodobě na rozličných pozicích v paliativní péči. Těšit se můžete také na interaktivní workshopy a diskuze. Celý den bude naplněný inspirací a zkušenostmi kolegyň a kolegů, kteří se věnují péči o pacienty (nejen) v závěru života.

Program

Moderují: PhDr. Martin Loučka, Ph.D. a Mgr. Jitka Kosíková

9.30 - 9.45 Zahájení konference a předání Ceny Cicely Saunders

9:45 - 10:45 Role sester v paliativní ambulanci

Přednášející: Mgr. Andrea Kašíková, Jana Kapošváryová,  Mgr. Šárka Klokočková

Ambulance paliativní medicíny je jedna z mála odborností, kde sestry mohou vykazovat své odbornosti v paliativní péči. Práce sestry však zahrnuje mnohem širší rozpětí. 4 sestry, 4 ambulance paliativní medicíny, kde pečují o dospělé i dětské pacienty. Přijďte se inspirovat a sdílet své zkušenosti. 

11:00 - 12:30 Výživa v paliativní péči

Blok zaměřený na výživu v paliativní péči nabídne tři odborné příspěvky, které představí klíčové aspekty tohoto tématu.

  • Etické a komunikační aspekty výživy a její limitace v paliativní péči (MUDr. Kateřina Hanousková, Podpůrný a paliativní tým FNKV, Praha
  • Přehled doporučených postupů pro výživu v paliativní péči (MUDr. Viktor Šebo, Podpůrný a paliativní tým FNKV, Praha)
  • Role nutričního terapeuta v paliativní péči a praktická doporučení (Mgr. Ing. Tereza Vágnerová, PhD., 1. LF UK, Praha)

13:30 - 14:45 Panelová diskuse: Paliativní péče a agentury domácí péče

Předsedající: Mgr. Monika Marková, MUDr. Petra Řeháčková, Renata Píšová, MBA, Bc. Ludmila Kučerová, Anna Svobodová, Bc. Jana Černocká

Kulatý stůl se zaměří na spolupráci domácí zdravotní péče  nemocničních paliativních konziliárních týmů a MSPP  v paliativní péči, včetně hranic jejich kompetencí a efektivního přechodu nemocných mezi jednotlivými typy péče. Diskutovány budou regionální rozdíly v dostupnosti služeb, indikátory pro přechod pacienta do hospicové péče a využívání specifických kódů. Pozornost bude věnována paliativní péči o dětské pacienty a roli dětských sester v ADP.

15:00 - 16:15 Nejistota v paliativní péči

Přednášející: Mgr. Jitka Kosíková, Mgr. Eliška Vokřálová, doc. PhDr. Dino Numerato, Ph.D.

Tento blok se zaměří na otázku nejistoty v kontextu paliativní péče a na význam výzkumu v praxi všeobecných sester. Přednášející nabídnou různé perspektivy, kterými lze na nejistotu nahlížet. Zaměří se na její vnímání, chápání, a na to, jaký význam má pro práci všeobecných sester. Současně bude představen aktuální stav poznání v této oblasti. Blok nabídne mezioborový pohled, který propojí zkušenosti z klinické praxe, reflexi výzkumu a sociologický kontext, přičemž zdůrazní klíčovou úlohu všeobecných sester v péči o pacienty a jejich blízké.

16:30 Závěr konference

Workshopy (registrace od 5. 2. 18:00 hod):

Komunikace s pacienty s demencí

vede Bc. Martina Janatková, Dis / Blanka Marečková

Workshop zaměřený na komunikaci s pacienty s demencí nabídne praktické dovednosti pro citlivou a efektivní komunikaci v paliativní péči. Po krátkém teoretickém úvodu o specifikách demence a přizpůsobení komunikačních strategií se účastníci zaměří na nácvik komunikačních technik.

Sebepéče

vede Bc. et Bc. Viera Ivanovová / Mgr. Michaela Černá

Jako zdravotničtí pracovníci každý den naplňujete bio, psycho, sociální a spirituální potřeby svých pacientů. Tento workshop může být pro vás příležitostí zastavit se a zamyslet se nad tím, jak pečujete o své vlastní potřeby. Budete mít možnost hlouběji prozkoumat, které oblasti své sebepéče potřebujete více podpořit. Workshop se soustředí na osobní uvědomění a sebepoznání, které vám může pomoci stát se vyrovnanějším a efektivnějším pracovníkem.

Pozn. Oba workshopy probíhají paralelně s hlavním programem. Každý z workshopů se koná 3x v průběhu konference v čase 11:00, 13:30 a 15:00. Kapacita účastníků na workshopech je omezená, je nutné se na ně registrovat (registrace bude spuštěna ve středu 5. 2. v 18:00, účastníkům pošleme informaci e-mailem).

Odborná rada programu

PhDr. Martin Loučka, PhD.

Mgr. Monika Marková

Mgr. Jitka Kosíková

Mgr. Eliška Vokřálová

Mgr. Kateřina Ledererová

Bc. Martina Janatková

Mgr. Adéla Novotná.

Cena

2400 Kč (včetně DPH)

Přepis jména registrace je možné provést pouze prostřednictvím emailu sestry@paliativnicentrum.cz. Poplatek za přepis je 200 Kč.

Kontakt

Alžběta Havrdová, koordinátorka konference

sestry@paliativnicentrum.cz

Partneři konference
Záštity

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Česká asociace sester

Česká společnost paliativní medicíny

Fórum mobilních hospiců

Termíny
25. 2. 2025
Praha, Kongresové centrum Olšanka
Lektoři
Mgr. Jitka Kosíková
Dětská sestra se zkušenostmi v intenzivní péči, která se v posledních letech zaměřuje na oblast paliativní péče. Pracovala v Cestě domů a založila Domácí hospic sv. Michaela v Poličce. V současnosti působí jako koordinátorka paliativní péče v Pardubickém kraji, mentor a kouč se zaměřením na dětskou i dospělou paliativní péči a řízení ve zdravotnictví a sociálních službách. Je také lektorkou komunikace, manažerských dovedností a dětské paliativní péče. Aktivně se podílí na činnosti odborných společností, jako jsou ČSPM ČLS JEP, Sekce dětské paliativní péče, EAPC a Referenční skupina pro děti a mladé dospělé. Ve volném čase se věnuje lidem, horám, zimním sportům a dlouhým pochodům.
Mgr. Monika Marková
Zdravotní sestra, která získala své zkušenosti v prvním českém hospici Anežky České v Červeném Kostelci, na stážích v Londýně a Friedrichshafenu. V letech 2001–2009 působila jako vrchní sestra Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích, kde přispěla k rozvoji paliativní péče. Od roku 2013 je ředitelkou tohoto hospice a předsedkyní představenstva Fóra mobilních hospiců. Ve volném čase se věnuje zahradničení, procházkám se svou border kolií, čtení a času s rodinou a přáteli.
MUDr. Viktor Šebo
Lékař Paliativního a podpůrného týmu FNKV a doktorand v oboru Fyziologie a patofyziologie člověka na 3. LF UK. V rámci doktorského studia se podílel na klinických studiích zaměřených na tukovou tkáň a výživu. Studium všeobecného lékařství ukončil v roce 2020 na 3. LF UK a od té doby působí na Interní klinice FNKV.
Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Lektorka a mentorka v oblasti paliativní péče a psychoterapeutka se specializací na logoterapii a existenciální analýzu. Zaměřuje se na efektivní komunikaci a podporu druhých v jejich rozvoji. Mezi její oblíbená témata patří také proces řízení změn při zavádění paliativní péče v organizacích a péče o profesionální pečující.
Mgr. Ing. Tereza Vágnerová, Ph. D.
Odborná asistentka Kliniky geriatrie a interní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, místopředsedkyně České asociace nutričních terapeutů a nutriční terapeutka v Healthy Longevity Clinic. Zaměřuje se na zlepšení nutriční péče pro geriatrické pacienty, prevenci sarkopenie a sarkopenické obezity a podporu pacientů s demencí. Aktivně se věnuje rozvoji standardů péče v sociálních službách a vzdělávání nutričních terapeutů.
Bc. Martina Janatková, DiS.
Všeobecná sestra se specializací v psychiatrii, která má 18 let zkušeností jako vrchní sestra Domova pro seniory v Jičíně. Od roku 2004 se věnuje rozvoji paliativní péče v DPS, kde také od roku 2007 zavedla koncept Bazální stimulace do každodenní péče. Intenzivně se zaměřuje na paliativní péči již 20 let, a to nejen v DPS, ale také jako lektorka a mentorka v projektech zaměřených na kvalitní péči v terénním prostředí a domovech pro seniory. Specializuje se na komunikaci, individuální přístup, validační a reminiscenční techniky a využití Bazální stimulace u klientů s demencí. V současnosti působí jako zástupkyně ředitele Sociálních služeb města Jičína.
Mgr. Andrea Kašíková
Zdravotní sestra, která po ukončení studia pracovala na interním lůžkovém oddělení a následně na endoskopické ambulanci. Několik let se věnovala redakční a edukační činnosti pro těhotné ženy a maminky v šestinedělí mimo oblast zdravotnictví. Po návratu pracovala jako ortopedická a chirurgická sestra a během pandemie COVID-19 sloužila na covidovém oddělení. V Cestě domů působí třetím rokem jako zdravotní sestra domácího hospice a paliativní ambulance.
Jana Kapošváryová
Zdravotní sestra, která od roku 2006 pracuje v Mobilním hospici Ondrášek v Ostravě, do roku 2018 v přímé péči. Od roku 2019 působí v Ambulanci paliativní medicíny při Mobilním hospici Ondrášek a od roku 2020 také v Ambulanci podpůrné a paliativní péče ve Fakultní nemocnici Ostrava. V roce 2011 absolvovala první ELNEC vzdělávací kurz pro sestry v paliativní péči v Salzburku a v roce 2024 certifikovaný kurz paliativní péče v Rajhradě.
Mgr. Šárka Klokočková
Vystudovala obor všeobecného ošetřovatelství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a následně magisterské studium na Fakultě humanitních studií v oboru Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Od ledna 2023 je členkou paliativního týmu ve FTN. Současně pracuje jako všeobecná zdravotní sestra na chirurgické klinice a podílí se na výuce pomaturitního specializačního studia v chirurgických oborech.
MUDr. Kateřina Hanousková
Lékařka paliativního týmu FNKV, původně specializovaná na klinickou onkologii, nyní se plně věnuje paliativní medicíně. Absolvovala všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově a získala zkušenosti ve Velké Británii, mimo jiné v Princess Alice Hospice, kde obdržela Evropský certifikát v základní paliativní péči (ECEPC). Zabývá se etickými a psychosociálními aspekty zdravotní péče.
MUDr. Petra Řeháčková
Praktická lékařka, která od roku 2008 působí v oboru všeobecného praktického lékařství v Praze. Od roku 2016 pracuje v mobilním a lůžkovém Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích. Je členkou programu Paliativní praktičtí lékaři, který podporuje rozvoj paliativní péče v ordinacích praktických lékařů.
Renata Píšová, MBA
Vrchní sestra Domácí zdravotní péče a Domácího hospice Alfa-Omega při Oblastní charitě Ústí nad Orlicí. Zaměřuje se na poskytování kvalitní péče v domácím prostředí a na rozvoj týmů domácí a paliativní péče. Ve volném čase se věnuje sportu, cestování a rodině. Její životní krédo zní: „Za mraky stále svítí slunce, i když právě není vidět.“
Bc. Ludmila Kučerová
Manažerka pro analytickou a advokační činnost ve zdravotnictví při Charitě Česká republika. Má zkušenosti jako vedoucí domova pro seniory, zakladatelka středisek domácí zdravotní péče a specialistka na hospicovou a paliativní péči. Zaměřuje se na kontrolu kvality v domácí zdravotní péči a aktivně se podílí na tvorbě standardů péče a vzdělávání.
Anna Svobodová
Manažerka kvality a rozvoje v organizaci Sdílení Telč, která poskytuje mobilní hospicovou a domácí ošetřovatelskou péči. V organizaci působí již 11 let, během nichž přispěla k rozvoji všech jejích služeb, včetně hospicové péče. Do roku 2024 vedla hospicový tým jako vrchní sestra. Nyní se zaměřuje na zajištění kvality a další rozvoj poskytovaných služeb.
Mgr. Eliška Vokřálová
Absolventka oboru všeobecné ošetřovatelství na 3. LF UK a magisterského programu Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích na FHS UK. Aktuálně studuje doktorský program sociologie na FSV UK. Působí na Klinice paliativní medicíny VFN a 1. LF UK v Praze jako všeobecná sestra a věnuje se výuce paliativní péče pro studenty ošetřovatelství. Pracuje také na vybraných agendách České společnosti paliativní medicíny a jako koordinátorka webinářů v Centru paliativní péče.
Blanka Marečková
Pečující, která se s paliativní péčí setkává z pohledu rodinného příslušníka. Od roku 2017 se stará o svou maminku s Alzheimerovou chorobou, čímž získala cenné zkušenosti v péči o blízkého člověka s touto diagnózou. Postupně se naučila hledat podporu, informace a rady, které jí pomáhaly zvládat situaci a vyrovnat se s náročnou rolí pečující. Své zkušenosti nyní sdílí, aby inspirovala a podpořila ostatní pečující.
Mgr. Michaela Černá
Sociální pracovnice, terapeutka a supervizorka, která pracuje s pacienty na dialýze a v soukromé terapeutické praxi. Působí také jako supervizorka v oblasti sociálních služeb a zdravotnictví. Ve své práci čerpá z bohatých zkušeností z krizového centra RIAPS a linky důvěry. Využívá přístupy Person-Centered Approach (PCA) a analytické psychologie podle C. G. Junga. Zaměřuje se na práci se zdroji a sny klientů, které považuje za klíčové pro jejich sebepoznání a uzdravení.
Doc. PhDr. Dino Numerato Ph.D.
Doc. PhDr. Dino Numerato Ph.D. působí na Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a je spoluřešitelem Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), kde vede výzkumnou skupinu Komunikace, riziko a nejistota. Od roku 2024 je koordinátorem výzkumné sítě Evropské sociologické asociace RN 16 Sociologie zdraví a medicíny. Ve svém výzkumu se soustředí zejména na profesní identitu a autonomii zdravotníků, na váhavý přístup k očkování, na zapojení pacientů a veřejnosti do rozhodování a na komunikační procesy spjaté se zdravím a medicínou. Jeho práce byla publikována v řadě mezinárodních časopisů, jako například Social Science & Medicine, Sociology of Health & Illness, Qualitative Health Research, Health Sociology Review, Human Vaccines & Immunotherapeutics nebo Health Policy.
Bc. Jana Černocká
Bc. Jana Černocká je původním zaměřením všeobecná zdravotní sestra. Bakalářské studium Ošetřovatelství absolvovala na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni. Od roku 2017 vede tým Domácí dětské paliativní péče pod záštitou neziskové organizace energeia o.p.s., kde se věnuje podpoře rodin pečujících o nevyléčitelně nemocné děti. Ve své profesi propojuje odborné znalosti s citlivým přístupem k pacientům a jejich blízkým, s cílem zajistit co nejvyšší kvalitu života dětem v terminálním stádiu onemocnění.