Komunikační ELNEC
Komunikační ELNEC je vedle ELNECu Core a Geri ELNECu další kurzem vedeným v duchu sestry sestrám. V předešlých kurzech Core a Geri jsme se zabývali tématikou poskytování paliativní péče komplexně. Komunikační ELNEC navazuje na tyto poznatky a klade si za cíl prohloubit komunikační dovednosti v jednotlivých oblastech péče.
Kurz pro všechny profese multidisciplinárního paliativního týmu
O kurzu
Obsah kurzu odpovídá mezinárodní licenci programu ELNEC. Kurz je tvořen z 30 % teorii a 70 % tvoří nácvik komunikačních situací. Kurz je dvoudenní a pořádáme ho pro jednotlivce i na klíč.
Chcete se na něco zeptat? Napište nám na vzdelavani@paliativnicentrum.cz.
Komunikační ELNEC na klíč
Kurz realizujeme i na klíč
Kurz můžeme připravit a realizovat přímo ve Vašem zařízení. Maximální počet účastníků je 24.
Cena: 90 000 Kč (cena je včetně DPH a občerstvení, které si tímto hradí sám účastník kurzu)
V případě zájmu nám napište na vzdelavani@paliativnicentrum.cz.
Moduly
1. Úvod do komunikace
O čem můžeme s rodinou a pacientem komunikovat? Jak se v těchto rozhovorech neztratit a jaké komunikační techniky a protokoly lze použít? První modul přináší teoretický balíček, který v dalších modulech budeme prakticky používat.
2. Komunikace o symptomech (Fyzické aspekty péče)
V tomto modulu představujeme, jak vést rozhovory o symptomech, nežádoucích účincích či mýtech o opiátech. Také jak připravit pacienta i rodinu na důležitý rozhovor o příznacích, tak aby pro ně byl přínosem.
3. Komunikace psychologických a psychiatrických aspektů
Komunikace s pacienty s problémovým chováním, psychickým onemocněním či s pacientem, který chce zemřít má svá specifika, kterým se tento modul věnuje. Zaměříme se na zásady, odlišnosti či omyly a využití komunikačních technik.
4. Rodinná konference
Komunikace a spolupráce s rodinou pacienta je nezbytnou součástí paliativní péče. V tomto modulu se budeme věnovat nejen přípravě a průběhu rodinných konferencí, ale zaměříme se také na jejich přínos v kontextu komplexní péče.
5. Komunikace o duchovních a kulturních potřebách
V poslední fázi života se u většiny lidí otevírají otázky spojené se smyslem života a naší spiritualitou. Ukážeme si, jak rozhovor o duchovních potřebách vést a jak velký význam pro člověka může mít. V rámci komplexního přístupu je nezbytné, abychom se nad našimi pacienty zamýšleli také v kontextu jejich kulturního zázemí.
6. Komunikace a plán péče
Když pacient nemá plán péče a ztrácí své rozhodovací schopnosti, péče se odehrává, dle postupů, které preferují zdravotníci nebo rodina. Je důležité umět vést rozhovor s pacientem a jeho rodinou o plánu budoucí péče.
7. Komunikace v závěru života
Tento čas je na komunikaci náročný a zároveň se v něm úročí naše předešlá dobrá komunikace s pacientem a rodinou. Ukážeme si jak na to.
Termíny a registrace
20. - 21. 6. 2023 Olomouc
Cena: 7 800 Kč za osobu (cena je včetně DPH a občerstvení, které si tímto hradí sám účastník kurzu)
Kurz je pro všechny členy multidisciplinárního paliativního týmu.
Maximální kapacita kurzu je 24 účastníků.
Storno podmínky
Při odhlášení z kurzu ve lhůtě 7 - 30 dní před jeho konáním vracíme 60 % z ceny kurzu, při odhlášení 7 a méně dní před akcí činí storno poplatek 100 % ceny kurzu.
Podmínky pro vydání certifikátu
Absolvování minimálně 80% výukových hodin a zaplacení kurzovného.
Kontakt: vzdelavani@paliativnicentrum.cz
Lektorky

Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Koordinátorka vzdělávání Centra paliativní péče, lektorka, zdravotní sestra a sociální pracovnice. V letech 1998 – 2017 pracovala v Oblastní charitě Hradec Králové. Má praktické zkušenosti se zaváděním paliativní péče do ošetřovatelského procesu a s budováním paliativního týmu. Je absolventkou stipendijního programu Avast pro paliativní péči.

Mgr. Anna Michlová
Hlavní lektorka ELNEC. Zdravotní sestra v Domácí hospicové péči při Oblastní charitě Hradec Králové. Pracovala také v akutním provozu, kde také šířila paliativní přístup. Aktivně se věnuje vzdělávání a šíření myšlenky paliativní péče.

Mgr. Veronika Staňková
Sociální pracovnice Mobilního hospice Ondrášek. Věnuje se také oblasti dětské paliativní péče.
Absolvovala psychoterapeutický výcvik se zaměřením na psychoanalýzu. Je poradcem pro pozůstalé.

Monika Hastíková
Jedna ze zakládajících členek paliativního nemocničního týmu Uherskohradišťské nemocnice a.s. (UHN), kde pracuje více než 20 let na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení na pozici všeobecné sestry. Po dobu dvou let působila jako terénní zdravotnická pracovnice v mobilní hospicové péči. Věnuje se rozvoji paliativního přístupu v rámci multidisciplinárních týmu UNH.

Mgr. Adéla Novotná, MBA
Vystudovala vysokou školu v oboru všeobecná sestra a dál pokračovala v navazujícím magisterském studiu v oboru paliativní péče a geriatrie. Zahraniční zkušenost v oboru získala v Norsku, kde v rámci pracovní stáže pracovala v sociálních službách. Po studiu zamířila do urgentní medicíny na oddělení ARO. V sociálních službách pracuje osmým rokem na pozici manažerka zdravotně sociální péče. Je životní optimista, má ráda výzvy, multioborovou spolupráci a smysluplnou diskusi s cílem dělat věci lépe.