KURZ PŘIPRAVUJEME I NA KLÍČ

Geri ELNEC

Geri ELNEC je na rozdíl od ELNECu Core, který se komplexně zabývá základy poskytování paliativní péče, specificky zaměřen pro všeobecné sestry pracující s geriatrickým pacientem. Kurz na klíč doporučujeme pro domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a geriatrická oddělení nemocnic i pro všebecné sestry pracující s geriatrickými pacienty v domácím prostředí.
Kurz pro všeobecné sestry pracující s geriatrickými pacienty
O kurzu

Geri ELNEC je vhodný na klíč pro domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, geriatrická oddělení nemocnic a agentury domácí péče.

Kurz je třídenní a organizujeme ho i pro jednotlivce.
Maximální kapacita kurzu je 25 účastníků.

Cena kurzu na klíč: 113 000 Kč (cena je včetně DPH)

Kurz na klíč lze objednat – vzdelavani@paliativnicentrum.cz

Moduly

1. Úvod do paliativní péče

Cílem úvodního bloku je představit základní principy paliativní péče, modely jejího poskytování a vymezení paliativní péče v kontextu zdravotnického systému.

1a. Specifika paliativní péče v geriatrii

Geriatrická péče má svá specifika, se kterými při poskytování paliativní péče geriatrickým pacientům pracujeme. Specifika farmakoterapie, nespecifické projevy nemoci, geriatrická křehkost jsou obsahem tohoto modulu.

2. Léčba bolesti

I v geriatrické péči je bolest jedením z nejvýznamnějších symptomů, které v praxi řešíme. V tomto bloku představujeme současné přístupy k diagnostice a léčbě bolesti, včetně častých překážek a chyb při jejím zvládání.

3. Léčba příznaků 

Cílem tohoto modulu je představit nejčastější příznaky u geriatrických pacientů a pracovat s nimi v kontextu paliativní péče. Součástí modulu je práce se dvěma kazuistikami.

4. Etika a plán péče

Modul představuje základy etiky při poskytování péče. Přináší postup pro možné řešení vzniklých etických dilemat při snaze respektovat přání pacienta a jeho rodiny. Pojednává také o důležitém nástroji pro kvalitní poskytování paliativní péče, kterým je plán péče v závěru života.

5. Kulturní a duchovní aspekty péče

Cílem tohoto modulu je představit principy duchovního doprovázení v paliativní péči a význam spirituálních potřeb pacientů a jejich rodin. Zaměřuje se na dovednost identifikace duchovních potřeb u pacientů.

6. Komunikace

Klíčovou složkou paliativní péče je efektivní komunikace mezi ošetřujícím týmem, pacientem a jeho blízkými. Tento modul přináší teorii technik a postupů profesionální komunikace. Teorie je pak procvičena v rámci komunikačního workshopu, který je vždy součástí kurzu.

7. Ztráta, zármutek a žal

Paliativní tým doprovází pacienta a jeho rodinu během nemoci i po úmrtí, kdy se hlavně rodina, ale často i sami zdravotníci, musí vyrovnávat s bolestí a ztrátou. Tento modul se zaměřuje na principy efektivní práce se zármutkem.

8. Poslední hodiny

Samotný závěr života je opředen řadou mýtů, úzkostí a obav a je zároveň velmi náročným momentem pro všechny zúčastněné. Modul shrnuje klíčové úkoly paliativního týmu v procesu umírání.

9. Sociální práce

Cílem toho bloku je představit role sociálního pracovníka v paliativní péči. Provede Vás doprovázením pacienta a jeho rodiny, rozhovorem o přáních pacienta v závěru života. Představí také předběžné prohlášení a dříve vyslovené přání.

Cena kurzu

Cena kurzu pro jednotlivce: 8 600 Kč (cena je včetně DPH a občerstvení, které si tímto hradí sám účastník kurzu)

V případě zrušení účasti před zahájením kurzu činí storno poplatek:

30 - 7 dní 60 %

7 - 0 dní 100 %

Způsob rušení účasti pouze mailem na vzdelavani@paliativnicentrum.cz

Termíny
Lektoři
Mgr. Anna Michlová
Hlavní lektorka ELNEC. Zdravotní sestra v Domácí hospicové péči při Oblastní charitě Hradec Králové od roku 2013, na pozici vedoucí služby od roku 2022. Pracovala také v akutním provozu, kde také šířila paliativní přístup. Stipendistka grantových programů od NF Kliniky paliativní medicíny v Praze v roce 2023 a 2024. Absolventka výcviků - krizové intervence, telefonické krizové intervence, koučinku. Účast na mezinárodním kurzu ELNEC train the trainers v Salzburgu. Aktivně se věnuje vzdělávání a šíření myšlenky paliativní péče.
Mgr. Veronika Staňková
Pracuje v Mobilním hospici Ondrášek, jako psychoterapeutka a poradkyně pro pozůstalé. První zkušenost s paliativní péčí má z Irského Dublinu, kde pracovala v domácí péči. Podílí se na šíření paliativní myšlenky nejen prostřednictvím vzdělávání, ale také jako externí podpora při formování paliativních týmů v zařízeních sociálních služeb.
Mgr. Jiřina Večeřová
Ředitelka Oblastní charity v Rajhradě. Pracovala také jako vrchní sestra v Domě léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě. Po celou dobu své praxe se věnuje vzdělávání odborné veřejnosti.
Monika Hastíková
Jedna ze zakládajících členek paliativního nemocničního týmu Uherskohradišťské nemocnice a.s. (UHN), kde pracuje více než 20 let na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení na pozici všeobecné sestry. Po dobu dvou let působila jako terénní zdravotnická pracovnice v mobilní hospicové péči. Věnuje se rozvoji paliativního přístupu v rámci multidisciplinárních týmu UNH.
Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Lektorka a mentorka v tématu paliativní péče a psychoterapeutka s kvalifikací v logoterapii a existenciální analýze. Jejím oblíbeným tématem je komunikace a hledání způsobů, jak nejefektivněji podpořit druhé, aby se v ní s radostí rozvíjeli. Další téma, které ji baví, je proces řízení změny v oblasti zavádění paliativní péče v organizacích. Důraz klade také na péči o profesionální pečující.
Mgr. Kateřina Ledererová
Paliativní sestra v Podpůrném a paliativním týmu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a mentorka působí 3. LF UK. Má bohatou praxi v akutní péči a v současnosti je v psychoterapeutickém výcviku.
Kateřina Crhová, DiS.
Všeobecná sestra s psychiatrickou specializací. Celoživotně pracuje s lidmi s nevyléčitelným onemocněním. 
Mgr. Adéla Novotná, MBA
Vystudovala vysokou školu v oboru všeobecná sestra a dál pokračovala v navazujícím magisterském studiu v oboru paliativní péče a geriatrie. Zahraniční zkušenost v oboru získala v Norsku, kde v rámci pracovní stáže pracovala v sociálních službách. Po studiu zamířila do urgentní medicíny na oddělení ARO. V sociálních službách pracuje osmým rokem na pozici manažerka zdravotně sociální péče. Je životní optimista, má ráda výzvy, multioborovou spolupráci a smysluplnou diskusi s cílem dělat věci lépe.
Dagmar Pelcová
Psychoterapeut a poradce pro pozůstalé v Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích, kde pracuje od roku 2010. Původní profesí zdravotní sestra a sociální pracovnice, má starost také koordinaci dobrovolníků. V roce 2019 získala Stipendium pro paliativní péči NF Abakus.