INTENZIVNÍ KURZ KOMUNIKACE A PRÁCE S EMOCEMI

ESPERO pro sestry

ESPERO pro sestry je jedinečný prakticky zaměřený kurz komunikačních dovedností, který sestry připravuje na složité situace v komunikaci s pacienty se závažnou nemocí, s jejich rodinami, ale i s lékaři a dalšími spolupracovníky.
Kurz pro zdravotní sestry
O kurzu
ESPERO znamená v esperantu naděje. Věříme, že se komunikace dá cvičit a zlepšovat stejně jako jiné dovednosti nezbytné pro výkon zdravotnického povolání. I když zásadní informace o diagnóze a prognóze nemoci sděluje lékař, je to právě sestra, kdo může pacientovi a jeho rodině významně pomoci tyto často zásadní a život měnící informace správně pochopit a poskytnout dostatečnou podporu pro jejich zpracování. Sestrou správně vedená komunikace o preferencích a obavách nemocných může být zdrojem naděje a síly pro pacienty a jejich blízké, ale také zdrojem smysluplnosti a naplnění náročné ošetřovatelské práce sestry.

ESPERO pro sestry nabízí konkrétní cestu, jak na to.

Chcete se na něco zeptat? Napište nám na vzdelavani@paliativnicentrum.cz.
Cíl kurzu
Cílem kurzu je představit doporučené postupy pro komunikaci sestry s pacientem trpícím závažnou nemocí a jeho blízkými, ale hlavně umožnit procvičení konkrétních technik a získání zpětné vazby pro každého účastníka.
Obsah kurzu

Kurz probíhá jako intenzivní workshop, který obsahuje 25 % teorie, 25 % ukázkových modelových situací s diskuzí a z 50 % praktický nácvik konkrétních komunikačních dovedností na základě kazuistik z praxe. Časový harmonogram kurzu:

1. den

18:00 - 20:30

2. den

8:30 - 18:00

3. den

8:00 - 17:00

Pro absolvování kurzu je nutné účastnit se celého programu.

Věnovat se budeme těmto otázkám:

Jaké jsou kompetence sestry při komunikaci s pacientem a jeho blízkými?
Jak dobře porozumět komplexním potřebám pacientů se závažnou nemocí a poskytnout jim adekvátní podporu?
Jak reagovat na silné emoce pacienta nebo jeho blízkých?
Co říct na otázku “To už není žádná naděje?”
Jak reagovat na přehnaná očekávání a čekání na zázrak?
Co dělat, když od lékaře nezazněla jednoznačná odpověď na otázku o prognóze?

Účastníci obdrží prezentace a studijní materiály v tištěné podobě. Hlavní část kurzu probíhá formou nácviku ve dvou skupinách pod vedením lektorů a společné reflexe dobré praxe.

Cena kurzu

Cena kurzu pro jednotlivce je 10000 Kč. V ceně kurzu je zahrnuto občerstvení.

V případě zrušení účasti před zahájením kurzu činí storno poplatek:

30 - 7 dní 60 %

7 - 0 dní 100 %

Způsob rušení účasti pouze mailem na vzdelavani@paliativnicentrum.cz

Termíny
10. 2. 2025 - 12. 2. 2025
Praha
Lektoři
Mgr. Jitka Kosíková
Dětská sestra se zkušenostmi v intenzivní péči, která se v posledních letech zaměřuje na oblast paliativní péče. Pracovala v Cestě domů a založila Domácí hospic sv. Michaela v Poličce. V současnosti působí jako koordinátorka paliativní péče v Pardubickém kraji, mentor a kouč se zaměřením na dětskou i dospělou paliativní péči a řízení ve zdravotnictví a sociálních službách. Je také lektorkou komunikace, manažerských dovedností a dětské paliativní péče. Aktivně se podílí na činnosti odborných společností, jako jsou ČSPM ČLS JEP, Sekce dětské paliativní péče, EAPC a Referenční skupina pro děti a mladé dospělé. Ve volném čase se věnuje lidem, horám, zimním sportům a dlouhým pochodům.
Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Lektorka a mentorka v oblasti paliativní péče a psychoterapeutka se specializací na logoterapii a existenciální analýzu. Zaměřuje se na efektivní komunikaci a podporu druhých v jejich rozvoji. Mezi její oblíbená témata patří také proces řízení změn při zavádění paliativní péče v organizacích a péče o profesionální pečující.
Mgr. Martina Jurigová
Všeobecná sestra, vystudovala obor Zdravotnický záchranář na Jihočeské univerzitě a Obecnou antropologii na Univerzitě Karlově, kde prováděla výzkum v oblasti medicínské antropologie. V letech 2015 - 2019 absolvovala pět misí s organizací Lékaři bez hranic. Nyní pracuje na Kardiochirurgické klinice a vyučuje na 3. lékařské fakultě UK.
Mgr. Jana Šrámková
Všeobecná a dětská sestra, pracovala na chirurgické JIP v UOP Na Pleši, v soukromé chirurgické praxi a na Klinice popáleninové medicíny ve FNKV. V roce 2016 dokončila certifikovaný kurz První psychické pomoci a je interventem, současně dokončuje výcvik peer podpory. Od roku 2019 pracovala v nemocničním konziliárním týmu a odborné ambulanci paliativní medicíny. V roce 2022 se stala vedoucí sestrou Oddělení paliativní péče ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. 
Mgr. Marek Uhlíř
Vystudoval obor diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšší zdravotnické škole, žurnalistiku a management ve zdravotnictví na UK v Praze. Pracoval u zdravotnické záchranné služby, na odboru bezpečnosti a krizového řízení na MZ ČR a ve výzkumném týmu EuroHealth Consumer Index v Bruselu. V letech 2012-2018 řídil domácí hospic Cesta domů v Praze. V současnosti pracuje jako operátor Zdravotnického operačního střediska ZZS HMP.
Bc. Kateřina Bransburg
Všeobecná sestra domácího hospice Cesta domů od roku 2005. Své zdravotnické vzdělání dovršila v roce 2012 studijním programem Ošetřovatelství na Vysoké škole zdravotnické a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě a specializačním vzděláním pro sestry pracující v hospici na NCO NZO v Brně. Absolvovala kurz ELNEC lektor training program pro dospělé a děti v Salzburku. Absolvovala zahraniční stáž na paliativní jednotce Kliniky Notre-Dame v Belgickém Liége, v domácí paliativní péči oblasti Liége v Belgii a v domácí paliativní a rehabilitační péči v Izraeli. Dříve pracovala na JIP Kliniky popáleninové medicíny FNKV, na ARO Nemocnice na Františku, jako hemodialyzační sestra ve středisku B. Braun a jako sestra v soukromé stomatochirurgické ordinaci.