INTENZIVNÍ KURZ KOMUNIKACE A PRÁCE S EMOCEMI

ESPERO pro sestry

ESPERO pro sestry je jedinečný prakticky zaměřený kurz komunikačních dovedností, který sestry připravuje na složité situace v komunikaci s pacienty se závažnou nemocí, s jejich rodinami, ale i s lékaři a dalšími spolupracovníky.
Kurz pro zdravotní sestry
O kurzu
ESPERO znamená v esperantu naděje. Věříme, že se komunikace dá cvičit a zlepšovat stejně jako jiné dovednosti nezbytné pro výkon zdravotnického povolání. I když zásadní informace o diagnóze a prognóze nemoci sděluje lékař, je to právě sestra, kdo může pacientovi a jeho rodině významně pomoci tyto často zásadní a život měnící informace správně pochopit a poskytnout dostatečnou podporu pro jejich zpracování. Sestrou správně vedená komunikace o preferencích a obavách nemocných může být zdrojem naděje a síly pro pacienty a jejich blízké, ale také zdrojem smysluplnosti a naplnění náročné ošetřovatelské práce sestry.

ESPERO pro sestry nabízí konkrétní cestu, jak na to.

Chcete se na něco zeptat? Napište nám na vzdelavani@paliativnicentrum.cz.
Cíl kurzu
Cílem kurzu je představit doporučené postupy pro komunikaci sestry s pacientem trpícím závažnou nemocí a jeho blízkými, ale hlavně umožnit procvičení konkrétních technik a získání zpětné vazby pro každého účastníka.
Obsah kurzu

Kurz probíhá jako intenzivní workshop, který obsahuje 25 % teorie, 25 % ukázkových modelových situací s diskuzí a z 50 % praktický nácvik konkrétních komunikačních dovedností na základě kazuistik z praxe. Časový harmonogram kurzu:

1. den

18:00 - 20:30

2. den

8:30 - 18:00

3. den

8:00 - 17:00

Pro absolvování kurzu je nutné účastnit se celého programu.

Věnovat se budeme těmto otázkám:

Jaké jsou kompetence sestry při komunikaci s pacientem a jeho blízkými?
Jak dobře porozumět komplexním potřebám pacientů se závažnou nemocí a poskytnout jim adekvátní podporu?
Jak reagovat na silné emoce pacienta nebo jeho blízkých?
Co říct na otázku “To už není žádná naděje?”
Jak reagovat na přehnaná očekávání a čekání na zázrak?
Co dělat, když od lékaře nezazněla jednoznačná odpověď na otázku o prognóze?

Účastníci obdrží prezentace a studijní materiály v tištěné podobě. Hlavní část kurzu probíhá formou nácviku ve dvou skupinách pod vedením lektorů a společné reflexe dobré praxe.

Cena kurzu

Cena kurzu pro jednotlivce je 10000 Kč. V ceně kurzu je zahrnuto občerstvení.

V případě zrušení účasti před zahájením kurzu činí storno poplatek:

30 - 7 dní 60 %

7 - 0 dní 100 %

Způsob rušení účasti pouze mailem na vzdelavani@paliativnicentrum.cz

Termíny
10. 2. 2025 - 12. 2. 2025
Praha
Lektoři
Mgr. Jitka Kosíková
Vedoucí domácího hospice sv. Michaela v Poličce, všeobecná a dětská sestra, spolupracovnice Lékařů bez hranic. Své zdravotnické vzdělání završila studiem na edinburské univerzitě Napier. V letech 2017-2020 koordinovala dětský tým v domácím hospici Cesta domů. V minulosti pracovala na odděleních ARO FN Motol, Fakultní Thomayerově nemocnici, v zahraničí v Saudské Arábii na intenzivní péči dětské kardiochirurgie.  Od roku 2010 spolupracuje s Lékaři bez hranic a absolvovala řadu misí na Blízkém východě, Asii i Africe. Je členkou  výboru Sekce dětské paliativní péče České společnosti paliativní medicíny, od roku 2020 členkou Dětské pracovní skupiny EAPC. Je lektorkou kurzu dětské paliativní medicíny ICPCN. Absolvovala zahraniční stáže ve Velké Británii i v dětské nemocnici ve Filadelfii CHOP, kde měla možnost zažít si kurz VitalTalk pro sestry. Aktivně přednáší. 
Bc. et Bc. Viera Ivanovová
Koordinátorka vzdělávání Centra paliativní péče, lektorka, zdravotní sestra a sociální pracovnice. V letech 1998 – 2017 pracovala v Oblastní charitě Hradec Králové. Má praktické zkušenosti se zaváděním paliativní péče do ošetřovatelského procesu a s budováním paliativního týmu. Je absolventkou stipendijního programu Abakus pro paliativní péči.
Mgr. Martina Jurigová
Všeobecná sestra, vystudovala obor Zdravotnický záchranář na Jihočeské univerzitě a Obecnou antropologii na Univerzitě Karlově, kde prováděla výzkum v oblasti medicínské antropologie. V letech 2015 - 2019 absolvovala pět misí s organizací Lékaři bez hranic. Nyní pracuje na Kardiochirurgické klinice a vyučuje na 3. lékařské fakultě UK.
Mgr. Jana Šrámková
Zdravotní sestra Podpůrného a paliativního týmu Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. V letech 1996-1998 pracovala na chirurgickém oddělení UOP Na Pleši jako zdravotní sestra na JIP. V letech 1999-2005 pracovala v soukromé chirurgické praxi a studovala obor Tělesná a pracovní výchova zdravotně postižených na FTVS UK. Pracovala ve FNKV na Klinice popáleninové medicíny, po absolvování specializačního vzdělání Ošetřovatelská péče v pediatrii pracovala na dětském oddělení. V roce 2016 dokončila certifikovaný kurz První psychické pomoci a stala se nemocničním interventem. V roce 2018 navázala spolupráci s Podpůrným a paliativním týmem ve FNKV, od roku 2019 zde pracovala na pozici zdravotní sestry v konziliárním týmu a odborné ambulanci paliativní medicíny. V současnosti je vrchní sestrou Oddělení paliativní péče ve Fakultní Thomayerově nemocnici.
Mgr. Marek Uhlíř
Vystudoval obor diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšší zdravotnické škole, žurnalistiku a management ve zdravotnictví na UK v Praze. Pracoval u zdravotnické záchranné služby, na odboru bezpečnosti a krizového řízení na MZ ČR a ve výzkumném týmu EuroHealth Consumer Index v Bruselu. V letech 2012-2018 řídil domácí hospic Cesta domů v Praze. V současnosti pracuje jako operátor Zdravotnického operačního střediska ZZS HMP.
Bc. Kateřina Bransburg
Všeobecná sestra domácího hospice Cesta domů od roku 2005. Své zdravotnické vzdělání dovršila v roce 2012 studijním programem Ošetřovatelství na Vysoké škole zdravotnické a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě a specializačním vzděláním pro sestry pracující v hospici na NCO NZO v Brně. Absolvovala kurz ELNEC lektor training program pro dospělé a děti v Salzburku. Absolvovala zahraniční stáž na paliativní jednotce Kliniky Notre-Dame v Belgickém Liége, v domácí paliativní péči oblasti Liége v Belgii a v domácí paliativní a rehabilitační péči v Izraeli. Dříve pracovala na JIP Kliniky popáleninové medicíny FNKV, na ARO Nemocnice na Františku, jako hemodialyzační sestra ve středisku B. Braun a jako sestra v soukromé stomatochirurgické ordinaci.