POKRAČOVÁNÍ INTENZIVNÍHO KURZ KOMUNIKACE ZÁVAŽNÝCH ZPRÁV

ESPERO+

„Kolik mi zbývá času, pane doktore?“ „Je to vážné, paní doktorko?“ Kurz ESPERO+ je pokročilý kurz dovedností pro zvládání náročných komunikačních situací, který rozvíjí dovednosti pro komunikaci o nepříznivé prognóze, cílech péče a vedení rodinných konferencí.
Kurz pro lékaře, kteří již absolvovali ESPERO nebo ESPERO pro pediatry
O kurzu
Do kurzu je možné se přihlásit pouze po absolvování základního kurzu ESPERO. Předpokládáme tudíž znalost základních technik pro sdělování závažných zpráv a práce s emocemi, na které navazujeme specifickými dovednostmi pro vybrané situace.
Cíl kurzu

Cílem kurzu je získání a prohloubení konkrétních dovedností pro vedení náročných rozhovorů s pacienty a jejich blízkými. Kurz je založen na praktickém nácviku vyučovaných konceptů.

Odborná vzdělávací akce je pořádána v rámci celoživotního vzdělávání lékařů dle SP č. 16.

Obsah kurzu

Kurz probíhá jako intenzivní nácvikový workshop, obsahující z více než 50 % času praktické ukázky a nácviky dovedností v modelových situacích. Výuka je založena na „hraní“ modelových situací a poskytování zpětné vazby, je s tím tedy třeba počítat.

  1. den        18:00 – 20:30
  2. den        8:30 – 16:30
  3. den        8:45 – 16:30

Kurz ESPERO+ se specficky věnuje třem tématům, která patří mezi nejobtížnější komunikační situace u pokročilých a život ohrožujících onemocnění: vedení rozhovoru o prognóze, cílech péče a vedení rodinných konferencí. Vyučované koncepty budou opřeny o aktuální publikovaná data. Účastníci obdrží doporučenou literaturu, prezentace a další výukové materiály v tištěné i elektronické formě.

Cena kurzu

Cena kurzu je 11 000 Kč včetně DPH. V ceně kurzu je zahrnuto občerstvení.

V případě zrušení účasti před zahájením kurzu činí storno poplatek:

30 - 7 dní 60 %

7 - 0 dní 100 %

Způsob rušení účasti pouze mailem na vzdelavani@paliativnicentrum.cz

Termíny

hledáme termín na rok 2025

Lektoři
PhDr. Martin Loučka, PhD.
Zakladatel Centra paliativní péče, psycholog, odborný asistent na oddělení lékařské psychologie 3. LF UK. Paliativní péči studoval v doktorském programu na Lancaster University v Anglii, jako stipendista Fulbrightovy komise působil na Icahn School of Medicine v New Yorku. Absolvoval dlouhodobou stáž na VU Medical Center v Amsterdamu, kurz práce s komplikovaným zármutkem na Columbia University v New Yorku a komplexní výcvik v gestalt terapii v Institutu Dialog. Za svou práci na rozvoji paliativní péče získal řadu ocenění. Absolvoval kurz pro lektory komunikace od společnosti VitalTalk, program Palliative Care Education and Practice na Harvard Medical School a v roce 2019 získal stipendium nadačního fondu Abakus pro lídry v paliativní péči. V letech 2017-2023 byl vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny. Klinicky působí jako psycholog na oddělení paliativní péče Fakultní Thomayerovy nemocnice.
MUDr. Lucie Hrdličková
Lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie a vedoucí týmu dětské paliativní péče FN Motol a vedoucí Sekce paliativní medicíny České pediatrické společnosti ČSL JEP. Absolvovala řadu stáží na prestižních pracovištích v Kanadě, Izraeli a dalších zemích. V rámci doktorského studia lékařské psychologie na 1. LF UK se věnuje formulaci doporučených postupů pro komunikaci závažných zpráv v dětské onkologii. Do češtiny přeložila učebnici Opravdu praktický průvodce dětskou paliativní péčí. Intenzivně se věnuje rozvoji nemocniční paliativní péče pro dětské pacienty a řadě neziskových projektů. Absolvovala kurz pro lektory komunikace od společnosti VitalTalk.
MUDr. Adam Houska
Vedoucí lékař Podpůrného a paliativního týmu FN Královské Vinohrady v Praze a výzkumný pracovník Centra paliativní péče. V letech 2008–2011 pracoval na Interní klinice ÚVN v Praze. V roce 2015 atestoval ze všeobecného lékařství a v roce 2018 z paliativní medicíny.  Koordinoval celostátní projekt paliativnipraktik.cz. V rámci doktorského studia lékařské psychologie na 1. LF UK se věnuje vnímání autonomie a priorit pacientů v závěru života. V roce 2017 získal Avast stipendium pro paliativní péči. Aktivně přednáší a publikuje, vyučuje paliativní péči na 3. LF UK. Absolvoval kurz pro lektory komunikace od společnosti VitalTalk.
MUDr. Irena Závadová
Primářka domácího hospice Cesta domů, vedoucí subkatedry paliativní medicíny IPVZ. Je místopředsedkyně České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP a jedna z hlavních osobností paliativní péče v Česku. Významně se podílela na prosazení mobilní specializované paliativní péče do systému úhrady ze zdravotního pojištění. V r. 2009 složila atestaci II. stupně z vnitřního lékařství a v roce 2012 z paliativní medicíny. Pracovala na IV. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Klinice nefrolgie IKEM v Praze a na Klinice gastroenterologie Ústřední vojenské nemocnice v Praze. V současnosti také vyučuje paliativní péči na 1. LF UK. Absolvovala kurz pro lektory komunikace od společnosti VitalTalk.