ELNEC Critical

ELNEC Critical je třídenní kurz zaměřený na poskytování paliativní péče u pacientů na odděleních ARO, NIP, JIP a DIOP. Nabízí komplexní pohled na péči o nemocné v kritickém stavu, včetně léčby bolesti, zvládání závažných symptomů, etických a duchovních aspektů, a specifik komunikace v těchto náročných situacích.
Kurz pro všeobecné sestry pracující s pacienty v kritickém stavu
O kurzu

Kurz je koncipován v duchu "sestry sestrám" - přednášejícími jsou zkušené lektorky, které mají dlouholetou praxi v oblasti paliativní a hospicové péče i na odděleních intenzivní péče.

Obsah kurzu odpovídá mezinárodní licenci programu ELNEC. Ve výuce využíváme metody interaktivního přístupu, reálných kazuistik a nácviků modelových situací. Věříme, že právě efektivní formy výuky a klinické zkušenosti lektorů stojí za dosavadními úspěchy celého kurzu.

Chcete se na něco zeptat? Napište nám na vzdelavani@paliativnicentrum.cz.

Cena

Cena kurzu pro jednotlivce: 8 600 Kč (cena je včetně DPH a občerstvení, které si tímto hradí sám účastník kurzu)

V případě zrušení účasti před zahájením kurzu činí storno poplatek:

30 - 7 dní 60 %

7 - 0 dní 100 %

Způsob rušení účasti pouze mailem na vzdelavani@paliativnicentrum.cz

Na klíč

Kurz realizujeme i na klíč

Kurz můžeme připravit a realizovat přímo ve Vašem zařízení. Maximální počet účastníků je 25. Po dohodě se zájemci můžeme v programu částečně akcentovat vybraná témata (konkrétní typ zařízení, specifickou skupinu klientů/pacientů, a podobně).

Cena: 113 000 Kč (cena je včetně DPH).

V případě zájmu nám napište na vzdelavani@paliativnicentrum.cz.

Moduly

 1. Úvod

Cílem úvodního bloku je představit základní principy paliativní péče, modely jejího poskytování a označení paliativní péče v kontextu oborů intenzivní medicíny.

2. Bolest

Bolest je jeden z nejčastějších symptomů v intenzivní medicíně, které v praxi řešíme. V tomto modulu představujeme specifika v hodnocení a léčbě bolesti v závěru života.

3. Symptomy

Cílem tohoto modulu je představit nejčastější symptomy u kriticky nemocných (jako je dušnost, nauzea, deprese, delirium) v kontextu paliativní péče pohledem sestry.

4. Etika

Tento blok má za cíl nahlédnout na intenzivní medicínu optikou etických dilemat. Klinické rozvahy v pal.péči pohledem lékařské etiky.

5. Kulturní a duchovní aspekty

Konfrontace se smrtí, závažnou nemocí otevírá otázky smyslu života, spirituální rovinu člověka. Cílem je společně hledat a představit možnosti duchovního doprovázení u lůžka pacienta na ARO, JIP nebo NIP.

6. Komunikace

Klíčovou složkou paliativní éče je efektivní komunikace mezi ošetřujícím týmem, pacientem a jeho nejbližšími. Tento modul se věnuje vedení rozhovoru v emocích, jehož součástí je ukázka technik a reakcí na náročné, krizové situace u lůžka nemocného.

7. Ztráta, zármutek, žal

Ošetřující tým doprovází pacienta a jeho rodinu během procesu umírání. Tento modul se zaměřuje na možnosti vedení rozhovoru s nemocným, rodinou a ošetřujícím personálem v období ztráty.

8. Poslední hodiny

Samotný závěr života je spojený s obavami a úzkostí, je velmi náročným obdobím pro všechny zúčastněné. Tento blok shrnuje klíčové momenty péče v procesu umírání v technicky exponovaném prostředí ARO, JIP nebo NIP.

9. Sebepéče

Práce sestry na oddělení intenzivní medicíny je mimořádně náročná.

Blok sebepéče přináší vhled do psychicky náročné praxe včetně nadlimitních stresových situací, jak je rozpoznat a jak s nimi pracovat. 

10.Workshop

Práce s kazuistikou 

Termíny
14. 4. 2025 - 16. 4. 2025
Praha
Lektoři
Monika Hastíková
Jedna ze zakládajících členek paliativního nemocničního týmu Uherskohradišťské nemocnice a.s. (UHN), kde pracuje více než 20 let na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení na pozici všeobecné sestry. Po dobu dvou let působila jako terénní zdravotnická pracovnice v mobilní hospicové péči. Věnuje se rozvoji paliativního přístupu v rámci multidisciplinárních týmu UNH.
Mgr. Adéla Novotná, MBA
Vystudovala vysokou školu v oboru všeobecná sestra a dál pokračovala v navazujícím magisterském studiu v oboru paliativní péče a geriatrie. Zahraniční zkušenost v oboru získala v Norsku, kde v rámci pracovní stáže pracovala v sociálních službách. Po studiu zamířila do urgentní medicíny na oddělení ARO. V sociálních službách pracuje osmým rokem na pozici manažerka zdravotně sociální péče. Je životní optimista, má ráda výzvy, multioborovou spolupráci a smysluplnou diskusi s cílem dělat věci lépe.
Mgr. Jiřina Večeřová
Ředitelka Oblastní charity v Rajhradě. Pracovala také jako vrchní sestra v Domě léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě. Po celou dobu své praxe se věnuje vzdělávání odborné veřejnosti.
Mgr. Kateřina Ledererová
Paliativní sestra v Podpůrném a paliativním týmu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a mentorka působí 3. LF UK. Má bohatou praxi v akutní péči a v současnosti je v psychoterapeutickém výcviku.