„Závod napříč Amerikou je pro mě magnet, kterým přitahuju pozornost k paliativní péči,” říká Martin Souček. Ještě před dvěma lety byl generálním ředitelem technologické společnosti, pracoval 12 hodin denně a do noci šlapal dlouhé tratě na kole. Když ho okolnosti donutily zpomalit a pozici opustit, rozhodl se postavit si do cesty další velkou výzvu - ujet 5000 kilometrů napříč Amerikou za 9 dní. Účast v extrémním závodu spojil s projektem Domestici a sbírkou, v níž chce vysbírat 10 milionů na podporu paliativní péče. První cíl Martin spolu s parťákem Tomášem Navrátilem letos v červnu splnil. Druhý je na dobré cestě i díky manželům Vlčkovým, kteří se po závodě rozhodli každý dar ve sbírce dorovnat.
Kolegové z našeho projektu Paliativní péče v prostředí zdravotnické záchranné služby absolvovali minulý týden návštěvu záchranné služby v Londýně, aby sdíleli zkušenosti a inspirovali se místní praxí. Navštívili i hospic sv. Kryštofa, se kterým londýnská záchranka úspěšně spolupracuje. Co si z intenzivní návštěvy odvezli?
Centrum paliativní péče ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK zrealizovalo před koncem uplynulého roku průzkum veřejného mínění zaměřený na témata týkající se konce života a paliativní péči. 82 % respondentů v něm uvedlo, že se dnes o konci života nemluví dostatečně. Pouhých 30 % lidí ví, co je paliativní péče.
Martin Loučka, zakladatel a téměř 10 let také ředitel Centra paliativní péče, předal v březnu vedení svému nástupci. Tím je Jan Blinka, dřívější programový manažer České rozvojové agentury a vedoucí mise Charity Česká republika v Gruzii.
400 zdravotních sester a zástupců dalších profesí, které mají k jejich práci blízko, se v únoru sešlo na konferenci Sestry v paliativní péči v Kongresovém centru Olšanka v Praze. Šlo o první podobné setkání věnované právě sestrám. Profesi, která v paliativní péči zastává nezastupitelnou roli. První ročník jen potvrdill, že prostor, v němž sestry mohly diskutovat úskalí a výzvy své práce, zlepšovat své dovednosti a především sdílet zkušenosti s mnoha dalšími kolegyněmi, byl skutečně potřeba.
Výstup z doktorandské práce Mgr. Kristýny Polákové, která je zaměřena na identifikaci komplexních procesů, které ovlivňují rodiče a lékaře při rozhodování o péči u dětí s život limitujícím onemocněním, vyšel v časopise Palliative Medicine.
I když některé nemoci neumíme vyléčit, neznamená to, že pro pacienty již nemůžeme nic udělat. Paliativní péče je zaměřena na zlepšování kvality života pacientů s nevyléčitelnou nemocí a jejich rodin.