To je několik z mnoha převážně pozitivních ohlasů, které od účastnic, účastníků a máme. Naším záměrem bylo nabídnout široké spektrum témat, ale také formátů (panelové diskuse, přednášky, praktické workshopy), aby se sestry necítily po celodenním programu zahlcené.
O více než důstojné zahájení se postarala první dáma Eva Pavlová. Sestrám přišla poděkovat za jejich práci a zároveň za příkladnou péči a inspirativní přístup jednu konkrétní ocenila. Na konferenci byla totiž poprvé udělena cena Cicely Saunders pojmenovaná po zakladatelce moderního hospicového hnutí, známé pro svou houževnatost a osvícený přístup. První laureátka ceny, Iva Valerová z Mobilního hospicu Anežky České v Červeném Kostelci, by si s ní v tomto směru jistě rozuměla.
„Ivu jen tak něco nezastaví. Vždy jedná v zájmu dobra. Je to pionýr, partyzán, jde do toho srdcem a nenechá se zviklat. Je to nadšenec, průkopník a člověk na správném místě,” říkají o ní kolegové.
A právě inspiraci a nové poznatky mohly sestry na konferenci nabírat ve velkém. V průběhu dne si poslechly mimo jiné příspěvek Ondřeje Slámy z Masarykova onkologického ústavu o trendech v paliativní sedaci, Dagmar Pelcová a Jana Strnadová z Hospicu svatého Štěpána sdílely zkušenosti a kazuistiky ohledně komunikace s pacienty z různých kulturních prostředí, advokátka Barbora Steinlauf a sestra z paliativního týmu Thomayerovy nemocnice Jana Šrámková přiblížily, jaké jsou možnosti a limity sester při sdělování závažných zpráv.
Panelové diskuse jsme věnovali tématům vzdělávání sester v paliativě, reflexe dlouholetých zkušeností v oboru a také sebepéči. Publikum mohlo vznášet dotazy v průběhu celé konference online prostřednictvím aplikace Slido. Během diskusního bloku “Co mi dala paliativní péče” tak panelistkám začaly přicházet dojemné příspěvky o tom, jak inspirovaly přímo ženy sedící v sále.
„Mě k práci v mobilním hospicu přivedla paní Anna Krutská, která teď sedí za mikrofonem a chodila k nám domů, když mi umírala sestra. Bylo to úžasné, nádherné.”
„Chtěla bych poděkovat paní Markové a Krutské. Díky tomu, že jsem vás jako dospívající videla v dokumentech a byla uchvacena- ted delam hospicovou sestru.”
„Chtěla bych poděkovat staniční sestře Lence Novákové, za celý jejich kolektiv na hematoonkologii. V roce 2015 byla mé dceři sdelena diagnóz aakutní lymfoblastická leukémie. Respekt❤ ”
Paralelně s hlavním programem probíhaly také praktické workshopy - jeden zaměřený na komunikaci s pacientem a jeho rodinou v obtížných situacích, druhý (v režii organizace Sdílení) na zásadní moment, kdy domácí hospic navazuje kontakt s novým pacientem.
O pauzách byly sestrám kromě bohatého cateringu, výběrové kávy (firma 2x2 ji jako poděkování dodala za polovinu běžné ceny) nebo fotokoutku k dispozici stánky komerčních i neziskových vystavovatelů, kteří sestry seznámili s paletou projektů, služeb i produktů zajímavých pro pacienty i zdravotnické profesionály samotné.
Informací během konference proteklo opravdu mnoho. Většina témat byl náročná. My pořadatelé čelící různým výzvám pilotního ročníku jsme nebyli v klidu do poslední minuty. Přesto se s účastníky a účastnicemi shodneme na jednom - energie, otevřenost, chuť společně sdílet a radost z uznání, které se tu sesterské profesi dostává, byla všudypřítomná. Bylo nám velkou ctí pro ně tento prostor otevřít a už teď víme, že to nebylo naposledy.
Více fotek z konference si můžete prohlédnout na naší stránce na Facebooku.
Děkujeme hlavnímu partneru konference, Nadaci rodiny Vlčkových, bez jejíž podpory by konference neproběhla v takové podobě, jak ji účastníci zažili.
Děkujeme i všem dalším komerční i neziskovým partnerům: Cesta domů, Pallium, Srdcem Robinson, Zlatá rybka, Koruna pro Vrbu, Linet, Hartmann, 2PServis